بی‌رمقی معاملات آخرین ماه سال در پی تداوم ثبات قیمت

0

به عقیده بسیاری از کارشناسان، دو ماه آخر هر سال که معمولا بازار مسکن را با تحرکات نسبی همراه می‌کرد، در سال جاری کاملا متفاوت است و سنگینی گرد رکود بر شانه‌های بازار موجب شده تا حتی در پرجنب‌وجوش‌ترین ماه سال نیز تغییرات چشمگیر و امیدوارکننده‌ای را شاهد نباشیم. به گفته آن‌ها، مهم‌ترین دلیل حاکمیت چنین وضعیتی بر بازار مسکن در آخرین ماه سال، این است که جهش و شوک قیمتی مسکن در سال جاری معادله‌ها را بر هم زده و ثبات و افت قیمت مسکن که از آبان ماه سال جاری آغاز شده، ادامه داشته و به نظر می‌رسد تداوم آن بازار را به دوره‌ای پر رکود هدایت خواهد کرد. فعالان بازار معتقدند اگر اتفاق خاصی در بازارهای موازی روی ندهد، بازار مسکن در واپسین روزهای سال 99، بی‌رمق‌ترین روزهای تاریخ خود را سپری خواهد کرد.

به گزارش ساختمان آنلاین:  ماه‌های بهمن و اسفند هر سال را می‌توان از مهم‌ترین ماه‌های بازار مسکن تلقی کرد؛ چراکه بازار ساکن پاییز و زمستان، معمولا در این دو ماه تکان‌های نسبی را تجربه می‌کند. به همین خاطر، کارشناسان و فعالان بازار این دو ماه را به دقت رصد کرده و تحولات آن را مورد بررسی قرار می‌دهند.

بنابر مشاهدات و تحقیقات میدانی، آنچه از وضعیت بازار در آخرین ماه سال برمی‌آید، کاملا متفاوت با سال‌های گذشته است و واسطه‌های ملکی معتقدند شرایط در سال 99 طور دیگری رقم خورده است. به گفته برخی از این واسطه‌ها که در مناطق مصرفی پایتخت فعالیت دارند، بازار طی حدود یک ماه گذشته با یک رونق نسبی مواجه شده، اما این تحرک نسبت به ماه‌های پایانی سال‌های گذشته بسیار کمتر است.

یکی از موضوعاتی که واسطه‌های ملکی به‌عنوان دلیل مهم وضعیت متفاوت بازار مسکن در دو ماه پایانی سال ۹۹ نسبت به ماه‎‌های پایانی سال‌های گذشته به آن اشاره می‌کنند، این است که جهش و شوک قیمتی مسکن در سال جاری این معادله را بر هم زده و ثبات و افت قیمت مسکن که از آبان ماه امسال آغاز شده است، به نظر می‌رسد همچنان ادامه دارد.

بررسی‌های میدانی از بازار مسکن حاکی از آن است که همزمان باپشت سر گذاشتن دوران جهشی قیمت در این بازار و ورود به دوره پساجهشی، دو ماه پایانی امسال نیز تحت تاثیر ثبات نسبی ایجاد شده در بازار مسکن ناشی از ریسک‌های اقتصادی غیراقتصادی قرار گیرد.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران، بازار مسکن که طی سال‌‎های اخیر در مقاطع مختلف شوک قیمتی را تجربه کرده، حالا وارد یک دوره ثبات قیمتی شده است که ماه پایانی سال هم احتمالا این شرایط در بازار غالب باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.