بررسی روند کاهشی قیمت مسکن همگام با افت نرخ ارز ؛

مسکن تابع ارز نیست   

0

یک پژوهشگر توسعه، ارتباط نرخ ارز و قیمت مسکن در ایران را به طور کامل رد کرد و گفت مسکن در ایران کالایی داخلی و غیرقابل تجارت است که بیش از هر چیز سیاست دولتمردان بر آن تاثیر می‌گذارد.

کمال اطهاری، پژوهشگر توسعه در گفت‌وگو با ساختمان آنلاین انتظار وزیر راه و مسکن برای کاهش قیمت مسکن در پی ریزش نرخ دلار را نابه‌جا دانست و تصریح کرد مسکن در جایگاه یک کالای تولید داخل که قابلیت مبادله آن با بازار جهانی وجود ندارد چگونه می‌تواند براساس تغییرات نرخ ارز خارجی قیمت‌گذاری شود، آن هم در شرایطی که ایران در تولید مصالح اصلی ساخت مسکن خودکفاست و متخصصان آن به فناوری‌های روز ساخت‌وساز دنیا مسلط هستند. به باور اطهاری قیمت مسکن نه به نرخ ارز بلکه به سیاست‌های سیاستگذاران گره خورده و آنچه می‌تواند از نابه‌سامانی کنونی این بازار بکاهد تغییر همین سیاست‌هاست.

اطهاری در این باره به ساختمان‌آنلاین گفت: در چهارچوب علم اقتصاد کالایی که نمی‌توان آن را در خارج از مرزهای یک کشور معامله کرد از نوسانات نرخ ارز تاثیر نمی‌پذیرد و در نتیجه مسکن کالایی به کل ریالی است، با این حال گفته می‌شود در ایران قیمت مسکن با ارز بالا می‌رود و با کاهش نرخ ارز پایین نمی‌آید.

وی افزود: علاوه بر اینها ایران در تولید مصالح اصلی ساخت‌وساز مانند میلگرد، تیرآهن، سیمان و آجر خودکفاست و به همین دلیل این اقلام هم در پی افزایش قیمت ارز گران نمی‌شوند. در زمینه فناوری‌های ساخت‌و‌سازی نیز کشور توانمندان دنیا به شمار می‌آید. پس باید به دنبال دلایلی دیگر برای افزایش افسارگسیخته قیمت مسکن بود.

او اضافه کرد: در سال آخر ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد با ورود 1.5میلیون مسکن مهر به بازار کشور قیمت مسکن 100درصد افزایش پیدا کرد. آن زمان که دیگر افزایش نرخ ارز مطرح نبود، در نتیجه آنچه بازار مسکن را از خود متاثر می‌کند سیاست‌های داخلی است، با این حال در چند دهه اخیر و پس از پایان جنگ هیچ یک از دولت‌ها برنامه توسعه اقتصادی برای مسکن نداشتند.

این کارشناس همچنین گفت: امروز مهندسان در مسند سیاستگذاران بخش مسکن نشسته‌اند و اینها تنها ساخت‌و‌ساز بلد هستند، در حالی که مسکن مبحثی اقتصادی و اجتماعی است و نیاز به سیاستگذاری دارد که اقتصاد و به ویژه اقتصاد توسعه و در کنار آن علوم اجتماعی بداند. مساله دیگر نبود ارگان‌هایی است اطلاعات پایه درست در اختیار دولتمردان قرار دهد چیزی شبیه سازمان زمین شهری که پیش‌تر وجود داشت و منحل شد.

اطهاری در پایان تصریح کرد: مسکن نیاز به الگو و برنامه توسعه دارد نه کاهش نرخ ارز.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.