همه‌چیز درباره‌ی نرم‌افزار فلک – FLAC

با FLAC بیشتر آشنا شوید

نام نرم‌افزار محبوب FLAC (فلک) مخفف عبارت Fast Lagrangian Analysis of Continua است. این نرم‌افزار با استفاده از روش تفاضل محدود به تحلیل مدل‌های مختلف در فضای دوبعدی می‌پردازد. روش تفاضل محدود از پرکاربردترین روش‌های عددی در حل مسائل ژئوتکنیکی است. قابلیت فلک به‌حدی است که می ‌توان از آن در طراحی و تحلیل طیف گسترده‌ای از مسائل مهندسی بهره برد. این نرم‌افزار در حوزه‌های متنوعی هم‌چون ژئوتکنیک، معدن، مکانیک خاک و سنگ، تولید انرژی، مهندسی نفت و گاز کاربرد دارد. فلک تحت حمایت زبان برنامه‌نویسی FISH است. با استفاده از این امکان، کاربر می‌تواند توابع موردنیاز را مطابق آن‌چه می‌خواهد به روند طراحی و تحلیل اضافه کند. مدل‌سازی در فلک به دو صورت گرافیکی و نوشتاری انجام می‌شود. کاربرانی که به‌تازگی کار با این نرم‌افزار را شروع کرده‌اند، بهتر است در گام اول از روش گرافیکی استفاده کنند. در مراحل پیشرفته‌تر اعمال و اصلاح مستقیم دستورات در Command Bar، دقت و سرعت تحلیل را افزایش می‌دهد.

اولین نسخه‌ی نرم‌افزار FLAC

اولین نسخه‌ی این‌ نرم‌افزار محبوب، ۵ سال پس از تشکیل گروه مشاوره‌ی Itasca، در سال ۱۹۸۶ میلادی عرضه شد. دکتر پیتر کاندال ـ عضو دپارتمان مهندسی عمران و معدن دانشگاه مینه‌سوتا ـ سرتیم طراحان نرم‌افزار فلک بوده‌است. او اولین نسخه از این نرم‌افزار را در یک میکروکامپیوتر به‌منظور تحلیل سریع مدل‌هایی که المان‌های بسیاری داشته‌اند طراحی کرد. در سال ۱۹۹۴ هم‌زمان با استفاده‌ی بیش از ۱۰۰۰ کاربر در سراسر جهان از فلک، FLAC3D برای نخستین بار منتشر شد. این کمپانی در ادامه‌ی فعالیت‌های خود، در سال ۲۰۰۲ اولین نسخه‌ی نرم‌افزار FLAC/Slope را روانه‌ی بازار کرد.

همه‌چیز درباره‌ی نرم‌افزار flac

گروه مشاوره‌ی itasca

چرا FLAC را انتخاب کنید

تنوع مدل‌های رفتاری خطی و غیرخطی، امکان مدل‌سازی جریان آب زیرزمینی و تحلیل دینامیکی ازجمله مهم‌ترین ویژگی‌های نرم‌افزار فلک هستند. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان رفتار غیرخطی مصالح و پدیده‌هایی هم‌چون تحکیم و خزش را مدل‌سازی کرد. محاسبه‌ی ضرایب اطمینان و مدل‌سازی انواع بارگذاری‌ها و المان‌های سازه‌ای با فلک امکان‌پذیر است. این نرم‌افزار قادر است تغییرشکل‌های بزرگ و اندرکنش سازه با بستر خاکی یا سنگی خود را شبیه‌سازی کند. علاوه بر این قابلیت‌ها، کاربر می‌تواند نتایج تحلیل‌های خود را در قالب خروجی‌های متنوع و کاربردی دریافت کند. کاربر فلک با استفاده از این نرم‌افزار قادر به طراحی و تحلیل سازه‌های گوناگونی است. ازجمله این سازه‌ها می‌توان به تونل‌ها، خاکریزها، دیوارهای حائل و سدهای خاکی و بتنی اشاره کرد. سازه‌های بندری، حفاری‌های زیرزمینی و شیب‌های طبیعی خاکی و سنگی دیگر سازه‌هایی هستند که با فلک طراحی و تحلیل می‌شوند.

همه‌چیز درباره‌ی نرم‌افزار flac

مدل‌سازی مدل‌های مختلف در flac

FLAC در فضای سه‌بعدی

تحلیل‌های لاگرانژی نرم‌افزار فلک در فضای دوبعدی صورت می‌گیرد. نسخه‌ی سه‌بعدی فلک که به FLAC3D شهرت دارد، طراحی و تحلیل مدل‌های ژئوتکنیکی را در فضای سه‌بعدی انجام می‌دهد. تحلیل‌های دینامیکی و حرارتی، تحلیل خزش و قابلیت وارد کردن کد در فضای ++C از ویژگی‌های FLAC3D است. دسترسی به نسخه‌ی کرک شده‌ی این نرم‌افزار تاحدودی دشوار است، با خرید قفل سخت‌افزاری می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

همه‌چیز درباره‌ی نرم‌افزار flac

نرم‌افزار flac 3d

با FLAC/Slope شیب‌ها را مدل کنید

مدل‌سازی مسائل ساده‌ی پایداری شیب، مهم‌ترین و تنها قابلیت FLAC/Slope است.
قدرت این نرم‌افزار به‌حدی نیست که بتواند هم‌چون فلک مسائل پیچیده‌ی ژئوتکنیکی را به‌دقت حل کند.
کاربر می‌تواند با استفاده از خود نرم‌افزار، انواع شیب‌ها را به‌دقت طراحی و به‌آسانی تحلیل کند.

همه‌چیز درباره‌ی نرم‌افزار flac

نرم‌افزار flac/slope

برای نصب FLAC به چه سیستمی نیاز دارید

آخرین نسخه‌ی نرم‌افزار فلک بر روی ویندوزهای ۳۲ و ۶۴ بیتی نصب می‌شود.
نصب این نسخه نیازمند دست‌کم پردازنده‌ی دو هسته‌ای، ۱ گیگابایت رم و ۵۰۰ مگابایت فضای خالی در هارد است.
امکان نصب فلک بر روی هر سه ویندوز ۷، ۸ و ۱۰ وجود دارد.
به‌طورکلی یکی از مزایای این نرم‌افزار عدم محدودیت CPU برای تحلیل مدل و حافظه برای ذخیره‌ی خروجی‌های آن است.

همه‌چیز درباره‌ی نرم‌افزار flac

نرم‌افزار flac 2d

آخرین نسخه‌های موجود در بازار

FLAC 8.0 و FLAC/Slope 8.0 آخرین نسخه‌هایی هستند که کمپانی Itasca روانه‌ی بازار کرده‌است.
این دو نرم‌افزار به‌راحتی در دسترس کاربران قرار دارند و امکان دانلود نسخه‌ی رایگان و کرک شده‌ی آن‌ها فراهم است.
حال آن‌که دسترسی رایگان به FLAC3D 6.0 که آخرین نسخه‌ی سه‌بعدی این نرم‌افزار است، با اندکی دشواری همراه است.

5 (100%) 2 امتیاز[s]
خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

دیدگاه خود را ثبت کنید