راه و شهرسازیمجله خبری

دامن زدن وام ها به تورم مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین :  جهش‌های سالانه قیمت مسکن موجب شده تا توان بسیاری از مردم برای خرید خانه کاهش یابد و همین عاملی برای افزایش استفاده مردم از تسهیلات خرید مسکن شده است.

گزارش‌های وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی از قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد که میانگین قیمت هر متر از ۲۴ میلیون تومان عبور کرده و در ۶ ماهه اخیر نسبت به زمان مشابه سال قبل، قیمت مسکن بیش از ۴۰ درصد افزایش داشته است.

پرداخت تسهیلات خرید مسکن برای افزایش قدرت خرید

تسهیلات خرید مسکن یکی از راهکارهایی است که برای افزایش قدرت خرید مسکن مردم انجام می‌شود که بانک مسکن نیز عمدتا در قالب دو نوع وام مسکن اولی زوجین و همچنین وام اوراق خرید مسکن و جعاله تعمیرات مسکن از خرید حمایت می‌کند.

اما هر ساله با جهش قیمتی به وجود آمده در بازار اثر این تسهیلات کاهش می‌یابد و بانک مسکن در ابتدای سال با اخذ مجوزهایی مقدار هر یک تسهیلات را افزایش می‌دهد.

تسهیلات مسکن اولی که در حال حاضر به زوج‌ها پرداخت می‌شود و مقدار آن به ازای هر زوجین ۱۶۰ میلیون تومان در شهر تهران و ۱۲۰ میلیون در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و در سایر مناطق ۸۰ میلیون تومان است.

این در حالی است که هر زوج لازم است تا نیمی از آن را یک ساله سپرده‌گذاری کند. این نوع خرید مسکن با توجه به تورم فعلی متاسفانه اثرگذاری خاصی نداشته و در شهرهای مانند تهران با قیمت‌های فعلی کمتر از مبلغ یک سوم خرید آپارتمانی ۴۰ متری با قیمت هر متر ۱۵ میلیون تومان را تامین می‌کند. در حالی که با توجه به تداوم افزایش قیمت در سال آینده، سهم این وام از خرید یک واحد ۴۰ متری کاهش خواهد یافت.

وام اوراق مسکن روش دیگر خرید مسکن با کمک تسهیلات بوده که مقدار آن برای زوجین ۲۴۰ میلیون تومان است. این تسهیلات با نرخ ۱۷/۵ درصد پرداخت می‌شود که ۲۰۰ میلیون آن ۱۲ ساله تحت عنوان اوراق خرید مسکن و ۴۰ میلیون تومان آن پنج ساله باعنوان تعمیرات مسکن است.

جاماندن تسهیلات خرید مسکن از قدرت خرید مردم

هر متقاضی دریافت این تسهیلات لازم است تا ابتدا ۲۸۰ سهم از اوراق «تسه» را در بازار اوراق خریداری کند. در دو ماه ابتدایی سال ۹۹ قیمت هر سهم اوراق در حدود ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان قرار داشت که هر متقاضای تسهیلات لازم بود تا حدود ۲۵ میلیون تومان را صرف خرید این اوراق کند.

اما روند قیمتی فعلی این اوراق نشان می‌دهد که قیمت هر سهم اوراق تسه به بیش از ۹۰ هزار تومان رسیده است. این اتفاق به این معنا است که هر متقاضی برای دریافت ۲۴۰ میلیون تومان تسهیلات لازم است تا بیش از ۴۰ میلیون تومان را صرف خرید اوراق مسکن نماید. در حالی‌که این مقدار در ماه‌های ابتدایی سال جاری تقریبا ۲۵ میلیون تومان بود.

چگونه وام خرید تورم مسکن را زیادتر می‌کند؟

روند تسهیلات اوراق مسکن نشان می‌دهد که این تسهیلات با وجود مزیت سرعت در پرداخت و سهولت استفاده از آن با افزایش هزینه خرید اوراق و افزایش ۴۰ درصد قیمت مسکن، سهم آن در هزینه خرید مسکن نسبت به قبل کاهش یافته و عملا اثری بر افزایش قدرت خرید مسکن نداشته است.

قابل ذکر است که نحوه فعلی پرداخت تسهیلات مسکن موجب افزایش نقدینگی شده و در افزایش تورم در اقتصاد نیز نقش موثری می‌تواند داشته باشد. از سوی دیگر عطش فروشندگان را برای بالا بردن کاذب قیمت‌ها با توجه به میزان افزایش مقدار تسهیلات بالا می‌برد.

با این حال کارشناسان معتقدند که برای افزایش قدرت خرید مسکن و جلوگیری از افزایش قیمت سالانه مسکن باید ساخت و ساز رونق پیدا کند تا کمبود بیش از چهار میلیون واحد مسکونی کاهش یابد در این صورت نیاز به افزایش سالانه تسهیلات خرید مسکن نیز کاهش خواهد یافت. برای تحقق این موضوع باید تسهیلات ساخت متنوع شود تا تولید مسکن افزایش یابد که در بلند مدت می‌تواند بخشی از نیاز مسکن را کاهش دهد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا