بورس و بازارمجله خبری

شرایط ویژه در بازار معمالات ملکی پایتخت

به گزارش ساختمان آنلاین:   از ابتدای امسال تاکنون بازار مسکن با افزایش فروشنده‌ها نسبت به متقاضیان خرید مسکن روبه‌رو بوده است و با وجود اینکه افراد زیادی مایل به فروش ملک در همین شرایط رکودی هستند و وضعیت فایل‌های ملکی نزد بنگاه‌های ملکی برای جست‌وجوگران را می‌توان به‌طور نسبی مطلوب توصیف کرد، اما خریدار جدی در بازار بسیار معدود و کم‌شمار است.

تحقیقات میدانی از وضعیت بازار مسکن حکایت از آن دارد که عمده فروشنده‌های حاضر در بازار از جنس افرادی هستند که قصد «تبدیل به احسن» دارند. به بیان دیگر این فروشنده‌ها در صورتی که موفق به فروش ملک خود شوند، می‌خواهند آپارتمان بهتری را که به لحاظ متراژ بزرگ‌تر، به لحاظ سن ساختمان کم‌سن‌تر یا به لحاظ موقعیت مکانی در محله مرغوب‌تر واقع شده باشد خریداری کنند.

این موضوع سبب شده در حال حاضر عمده عرضه از جنس آپارتمان‌های میانسال باشد و در شرایطی که تعداد نوسازهای فروشی نسبت به سایر فایل‌ها اندک است، حتی آپارتمان‌های کم‌سن و زیر پنج سال ساخت نیز در بازار فروش مسکن کم‌تعداد هستند.

در واقع چون متقاضیان تبدیل به احسن اغلب می‌خواهند از خانه‌های قدیمی‌تر با امکانات کمتر به خانه‌های با امکانات مطلوب‌تر نقل مکان کنند، جنس عرضه در بازار فعلی مسکن نیز متاثر از این واقعیت است و خانه‌های میانسال و کم‌امکانات (بدون پارکینگ، آسانسور، بالکن و نظایر آن) در فایل‌های فروش افزایش یافته است.

از طرفی متقاضیان تبدیل به احسن تا نتوانند خانه‌های فعلی را بفروشند، امکان خرید آپارتمان دیگری را ندارند و چون خریدارانی از جنس خود آنها در بازار حضور دارند، عملا بازارمسکن دچار یک سیکل معیوب است که راهی برای خروج از رکود معاملاتی ندارد؛ مگر اینکه شبکه بانکی با تقویت وام مسکن زمینه ورود خانه اولی‌ها رابه بازارمسکن فراهم کند، چراکه آنها اغلب مایل هستند به عنوان اولین خرید ملکی در شرایط پساجهش فعلی، خانه‌هایی هرچند با امکانات کمتر اما با قیمت مناسب‌تر خریداری کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا