مجلس و ارگان هامجله خبری

انتقاد از واگذاری اراضی به طرح مسکن ملی‌

به گزارش ساختمان آنلاین:  سید مرتضی سقائیان‌نژاد با اشاره به رسالت سنگین مدیریت شهری در قبال پروژه‌های مختلف علی‌رغم برخی بی‌مهری‌ها اظهار داشت: نگهداری شهر وظیفه مهمی است و باید دستگاه‌های اجرایی در رفع موانع تلاش کنند.

شهردار قم افزود: متأسفانه عدم توجه راه و شهرسازی به برخی تعهدات و مصوبات، سبب بی‌اعتمادی به مدیریت شهری قم شد، درحالی‌که انتظار می‌رود همراهی بیشتری در توسعه و آبادانی شهر اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه بسیاری از مسائل کلیدی در قم از سال‌های قبل تاکنون در حوزه مدیریت شهری با دیگر دستگاه‌ها حل‌نشده است، تصریح کرد: دراین‌باره 20 مسئله مهم را احصاء کرده‌ایم که برخی در ارتباط با استان قم و برخی ملی است.

سقائیان‌نژاد عنوان کرد: برخی از این مسائل ناشی از ده درصد تبصره 6 ماده 11 قانون زمین شهری و سهم شهرداری از اعمال ماده 101 شهرداری و 20 درصد ورودی به محدوده است.

وی با تأکید بر اینکه اگر شهرسازی و شهرداری در کنار باشند، می‌توانند شهر را بهتر از ساخته و به مردم خدمت‌رسانی کرد، تصریح کرد: دراین‌باره مسائلی از منطقه پردیسان از سال 90 باقی‌مانده و حل‌نشده است.

شهردار قم خاطرنشان کرد: یکی از این مسائل پیرامون 25 درصدی تجاری‌های پردیسان است، قرار بود با قیمت سال 90 تعداد 25 درصد از تجاری‌ها به شهرداری واگذار شود که همان زمان باید انجام می‌شد.

وی با اشاره به برگزاری آخرین جلسه در اردیبهشت سال 99 و دستور از سوی وزیر ابراز کرد: با گذشت زمان باید با تعرفه روز، هزینه‌های شهرداری در نظر گرفته شود و قیمت زمین برای تجاری‌ها، زمان حال باشد و این امر اعمال و تهاتر انجام شود، اما در اسفندماه قرار داریم و اتفاقی نیفتاده است.

سقائیان‌نژاد اضافه کرد: در مورد 32 هکتاری پردیسان که معوض سکونتگاه‌های غیررسمی بود و در سال 86 هیئت دولت تصویب کرد که برای تملک املاک در حریم دکل‌های برق به شهرداری‌ها واگذار شود، همچنان بلاتکلیف باقی‌مانده است.

وی با بیان اینکه با وجود چنین تصمیماتی، یک‌دفعه اعلام شد 32 هکتاری برای مسکن ملی واگذار شود، عنوان کرد: چرا اعتبار این دو موضوع 32 هکتاری و 48 هکتاری را از بین می‌بریم، این دو موضوع در حافظه مردم قم بوده و یک‌شبه برای آن تصمیم گرفته می‌شود.

شهردار قم تصریح کرد: بیش از 500 میلیارد ریال عوارض و حق تفکیک و برای آماده‌سازی هزینه کردیم که یک‌دفعه به مسکن ملی تبدیل شد، اعتقاد ما این بود برای مسکن ملی هر متر زمین بیش از هفت میلیون تومان می‌شود و همه مسئولان مخالف بودیم.

وی خاطرنشان کرد: اما یک صورت‌جلسه‌ای با حضور وزارت راه و شهرسازی در قم امضا و قرار شد پروژه‌های 48 هکتاری تعریف شود و یک‌مرتبه این مسئله نیز معلق ماند، این مسائل مدیریت شهری را نگران کرده است.

سقائیان‌نژاد اظهار داشت: در 48 هکتاری پردیسان مقرر شد ویژه معوض بافت‌های فرسوده و توسعه حرم قرار بگیرد اما تبدیل به مسکن ملی شد و این امر دغدغه‌هایی ایجاد کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا