مسکن ملی؛ پروژه‌ای که تکلیف ندارد!

0

اواخر تابستان سال گذشته بود که طرح اقدام ملی مسکن با کلنگ رئیس جمهور آغاز شد و روند ثبت نام آن 2 ماه بعد، یعنی اواسط آبان‌ماه در 4 استان کشور انجام شد. برای این طرح، 400 هزار واحد مسکونی در نظر گرفته شده بود که چیزی در حدود 1.6 میلیون نفر در دو مرحله تمایل خود برای تملک این واحدها را اعلام کردند که از این میزان، 460 هزار نفر واجد شرایط اعلام شدند. این پروژه که از طریق آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ساخته می‌شود. آورده اولیه متقاضیان در این طرح حدود 40 میلیون تومان است.

به گزارش ساختمان آنلاین:  میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می رسد که البته با توجه به کیفیت سازه ها در مناطق مختلف، قیمت‌ها متفاوت خواهد بود. ثبت نام مراحل اول، دوم و سوم به پایان رسیده است. فرصت ثبت نام در مرحله سوم از ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹ آغاز شد و پنجشنبه (۲۵ دی ماه) به اتمام رسید. در صورت خالی شدن ظرفیت یا تامین زمین، امکان ثبت نام مجدد وجود دارد.

بلاتکلیفی برخی پروژه‌ها

با تمام این تفاسیر، در حالی که بیش از 15 ماه از آغاز این پروژه می‌گذرد، بسیاری از متقاضیان اعلام می‌کنند وضعیت واحدهایشان مشخص نیست، به‌طوری‌که حتی با وجود پرداخت پرداخت آورده اولیه 40 میلیون تومانی، اطلاعاتی از پروژه در دست ندارند و هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی مشخصی از هیچ نهادی دریافت نکرده‌اند.

یکی از دلایل عدم پیشرفت کارها در طرح اقدام ملی مسکن، استقبال نکردن سازندگان از فراخوانهای ادارات راه و شهرسازی استانها است. سازندگان نسبت به مواد قراردادها نقدهایی دارند. از طرف دیگر نوسانات نرخ مصالح ساختمانی، محاسبات آنها را از بازده سرمایه در پروژه مسکن ملی به هم ریخته است. طبق اعلام مدیرعامل بانک مسکن که تامین تسهیلات ۱۴۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن را بر عهده دارد تا کنون حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان به پروژه های اقدام ملی تزریق شده که ۵۰۰۰ میلیارد تومان از طریق آورده متقاضیان و ۳۰۰۰ میلیارد تومان از طریق تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی تامین شده است.

قرار است پروژه ۴۰۰ هزار واحدی اقدام ملی مسکن تقریبا در تمام استانها اجرایی شود. از ۱.۶ میلیون متقاضی اولیه ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. ۱۹۸ هزار نفر افتتاح حساب و ۱۳۸ هزار نفر واریز وجه داشته اند. آورده اولیه حدود ۴۰ میلیون تومان است، البته ظاهرا در برخی پروژه ها ۵۰ میلیون و حتی بیشتر از متقاضیان دریافت شده است.

متقاضیان چه می‌گویند؟

از جمله مشکلات اصلی طرح اقدام ملی، می‌توان به تامین مبلغ آورده اشاره کرد که بسیاری از خانوارها توان پرداخت آن را ندارند. یکی از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در استان قزوین می گوید: بعد از اینکه اسمم برای مسکن ملی تایید شد از من خواستند تا به سازمان نظام مهندسی مراجعه کنم. آنجا فرمی را دادند پر کنم و ۱۲۰ هزار تومان کارمزد دریافت کردند. بعد گفتند که باید ۴۰ میلیون تومان پرداخت کنید و هر چهار پنج ماه نیز ۴۰ میلیون تومان دیگر بدهید. آخر من کارگر چطور ماهیانه ۸ تا ۱۰ میلیون تومان پس انداز کنم؟

یکی دیگر از متقاضیان بیان می کند: حدود پنج ماه قبل آورده اولیه به مبلغ ۵۰ میلیون تومان وازیز کرده ام اما پس از آن هیچ اطلاع رسانی به من نشده و خبری از اجرای طرح نیست. افراد دیگری هم از پرداخت آورده های اولیه از حدود هشت ماه قبل خبر می دهند و می گویند که حتی مکان پروژه مشخص نشده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.