راه و شهرسازیمجلس و ارگان هامجله خبری

هرگونه کارشکنی‌ در مجموعه شهرداری را شخصا پیگیری خواهم کرد

عبدالرضا گلپایگانی ؛ معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران به ساختمان آنلاین می‌گوید: پس از ایراد دیوان عدالت اداری به تک‌مجری بودن ساختمان‌ها در مرحله ساخت‌وساز، شناسنامه فنی – ملکی ساختمان روند اجرایی پیدا نکرد . البته سازمان نظام مهندسی در مواردی شناسنامه فنی را صادر می‌کند و این الزام را گذاشته که حتما ساختمان باید مجری ذی‌صلاح داشته باشد و شناسنامه فنی هم باید صادر شود اما مشکلی که در این میان وجود دارد، این است که ساختمان‌سازی در حال حاضر خیلی منطبق بر اصول مهندسی نیست که این موضوع یک واقعیت است. قانون و الزام هم به تنهایی نمی‌تواند کاری از پیش ببرد این مساله حتما باید با پذیرش بازوهای ساخت‌وساز همراه باشد. البته، امسال یک توافقی در دستور کار قرار گرفته که بر اساس آن وجود سازنده ذی‌صلاح اجباری خواهد شد اما اجرایی شدن بی‌نقص آن نیاز به آموزش، فرهنگ‌سازی، مداومت و تعهد حرفه‌ای دارد.

وی در توضیح دلیل تاخیر شهرداری و سازمان نظام مهندسی در اجرای توافقی که در شهریورماه سال جاری حاصل شد، می‌گوید: سیستم الکترونیکی نظام مهندسی و شهرداری به یک بازه زمانی نیاز داشتند تا بتوانند این توافق را عملیاتی کنند. توافقنامه گام به گام در حال پیشروی است و یا یکی‌دو ماه تاخیر یا تعجیل، در هر صورت این طرح عملیاتی خواهد شد.

گلپایگانی در پاسخ به این پرسش که به نظر شما چه زمانی نتیجه اجرای طرح صدور شناسنامه فنی در دو منطقه پایلوت پایتخت را خواهیم دید، گقت: نمی‌توان زمان دقیقی داد، چراکه اتصال به یک‌سری عدم یقین‌ها وجود دارد که همه آن‌ها به ما وابسته نیستند و همه عوامل کاهش آن‌ها نیز در دست شهرداری نیست.

وی با اشاره به کشمکشی که بر سر اجرای طرح صدور شناسنامه فنی بین شهرداری و سازمان نظام مهندسی وجود دارد، اضافه کرد: مسئولیت نظارت بر عملکرد سازندگان دارای پروانه صلاحیت بر عهده سازمان نظام مهندسی است، اما اگر شهرداری در هر مرحله از صدور شناسنامه فنی کارشکنی کرد، رسانه‌ها باید آن را مورد بررسی و پیگیری قرار دهند و ان‌قدر این نقد را تکرار کنند که مسئولان جرات عدم اجرای وظایف قانونی خود را نداشته باشند. بخشی از این موضوع وظیفه رسانه‌ها، بخشی دیگر وظیفه شهرداری شهرداری و بخش مهم دیگر وظیفه سازمان نظام مهندسی است. اگر مقامی در شهرداری به وظایف خود عمل نکرد، باید با او برخورد قاطع و جدی کرد و اگر در سازمان نظام مهندسی نیز به وظایف عمل نشد، باید به همین صورت برخورد شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا