در واکنش به ادعای نابسامانی مسکن ناشی از سیاست های اشتباه دولت مطرح شد؛

افزایش عرضه تنها ابزار برای کاهش قیمت است/ هیچ سرمایه‌گذاری،لوکس‌سازی را به شمار بالای انبوه‌سازی ترجیح نمی‌دهد

0

عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران مجموعه عواملی همچون تداوم نداشتن سیاست‌های دولتی، تحریم‌، کمبود مسکن و افزایش بهای ارز و گرانی مصالح ساختمانی را در شکل‌گیری بازار ملتهب مسکن ایران موثر دانست و تاکید کرد تنها راه کاهش بها افزایش شمار واحدهای مسکونی است.

به گزارش ساختمان آنلاین: جعفر خزاعی عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران درگفتگو با ساختمان آنلاین گفت: از ابتدای شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی ایران دولت‌ها یا سیاست مشخصی برای مسکن نداشتند و یا اگر هم داشتند، دولت بعدی سیاست دولت پیش از خود را ادامه نداده است؛ سیاست‌هایی همچون طرح مسکن استیجاری در دولت خاتمی و یا مسکن مهر در دولت احمدی‌نژاد از این دست هستند. به عبارت دیگر تاکنون سیاستی اتخاذ نشده که دولت بعدی الزام به ادامه اجرای آن داشته و در نهایت پاسخگوی نیاز مردم به مسکن باشد.

وی افزود: در سیستم‌های اقتصادی سرمایه‌داری که اقتصادی ایران هم از این گونه به شمار می آید، مسکن باید در دست بخش خصوصی باشد؛ دولت مسکن‌ساز نیست و نمی‌تواند هم باشد و این بخش خصوصی است که باید مسکن را تولید و عرضه کند. عرضه بالای مسکن به معنای کاهش قیمت آن خواهد بود، قضیه‌ای که در مورد هر کالایی صادق است؛ بازار آزاد یعنی عرضه و تقاضا.

او تصریح کرد: با این حال در ایران به یقین تنها سیاست‌های دولتی در وضعیت مسکن تاثیرگذار نبوده است و علاوه بر سیاست‌های دولتی، تحریم‌ها نیز انگیزه سرمایه‌گذاران را کاهش داده است. از سوی دیگر توان پایین اقتصادی مردم به آنها اجازه نمی‌دهد مسکنی را که مایل هستند بخرند و برای گروهی حتی امکان خرید یک خانه با کم‌ترین امکانات نیز وجود ندارد.

خزاعی ادامه داد: شرایط امروز حاصل مجموع این عوامل است و اگر کسی بگوید تنها یکی از آنها موثر بوده، حرف درستی نیست در واقع بخشی از این گفته درست است اما همه آن نه.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران در پاسخ به اینکه اکثر انبوه سازان در شرایط کنونی به سمت لوکس سازی تمایل پیدا کرده اند گفت: برجسته‌نمایی کاهش فعالیت انبوه‌سازان و اذعان به تمایل آنها به لوکس‌سازی به این منظور از سوی شماری صورت می‌گیرد که می‌خواهند با این توجیهات، بر عوامل اصلی اشتباهات سرپوش بگذارند. انبوه‌ساز اگر شرایط را برای کسب سود حتی حداقلی فراهم ببیند، به یقین برای ادامه کار از خود تمایل نشان می‌دهد، چون شمار متقاضیان مسکن انبوه بسیار بیشتر از متقاضیان مسکن‌های لوکس است.

او همچنین گفت: کشور به 700هزار مسکن در سال نیاز دارد، در حالی که در 8 سال گذشته 300 تا 400هزار مسکن در هر سال ساخته شده است این کمبود اثر خود را با افزایش بها نشان داده است. به این اتفاق افزایش قیمت ارز، آهن، سیمان و مصالح ساختمانی دیگر را هم اضافه کنید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.