راه و شهرسازیمجله خبری

مافیای مسکن در ایلام جولان می‌دهند

به گزارش ساختمان آنلاین: امروزه صاحب خانه ها و فروشنده های مسکن در ایلام قیمت رهن و اجاره و فروش مسکن را افزایش داده اند، با این اوضاع اقتصادی توان پرداخت در مردم دیده نمی شود.

اگر برای اجاره و رهن و یا خرید مسکن سری به مشاوران املاک سطح شهر ایلام بزنید با قیمت های نجومی روبرو می شوید که باورکردنی نیست که مسکن در ایلام حتی از شهر تهران هم گرانتر شده باشد.

فروشنده ها در استان هر قیمتی را که خودش بخواهد بر روی ملک خودش می‌گذارد و هیچ ضوابطی در این زمینه هم وجود ندارد، حداقل قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شاید کمتر از ۱۰ میلیون تومان نباشد و حتی اجاره یک واحد ۵۰ متری نیازمند ۸۰ تا صد میلیون پیش با ماهی یک‌میلیون تومان اجاره است.

وقتی از مشاور ان املاک سوال می کنید که چرا در ایلام با این همه محرومیت و بدون امکانات قیمت خرید و اجاره مسکن سرسام آور و نجومی شده است، می گویند از دلایل اصلی این افزایش قیمت می توان به عدم حمایت دولت، افزایش تقاضای مردم، گرانی مصالح و به ویژه جولان مافیا و دلال بازی بعضی افراد سودجو است.

مسکن اگرچه در کشور از سال گذشته گران تر شده است، اما درایلام این گرانی بیشتر است و دلالان و سودجویان قیمت املاک را حبابی و افسارگسیخته افزایش داده‌اند و گویا مسئولان هم هیچ نظارتی بر ملک و قیمت مسکن ندارد.

در شرایطی که بازار مسکن با افزایش قیمت سرسام آور ناشی از حضور تقاضاهای سرمایه‌ای و سوداگرانه و کاهش ساخت و تولید مسکن، رنج می‌برد، نبود نظارت بر فعالیت مشاوران املاک می‌تواند شرایط را بیش از گذشته دشوار سازد.

تا زمانی که متولیان مسکن به نیاز جامعه توجه نکنند و نظارت بر بازار انجام نشود، تورم مسکن ادامه می یابد. در واقع در شرایط کنونی که متولیان مسئولیت جدی برای تامین نیاز مردم را نپذیرفته و ساخت مسکن کمتر از نیاز بازار انجام می شود، این عدم تعادل در عرضه و تقاضا باعث عرضه با قیمت کاذب و افزایش دلالی در بازار مسکن شده است.

در حال حاضر وضعیت مسکن در استان ایلام به گونه‌ای است که بسیاری از اقشار جامعه حتی توانایی رهن و اجاره خانه را هم ندارند و اجاره‌بها هم در بسیاری از مناطق شهر میلیونی شده است.

با این شرایط سخت اقتصادی که مردم حتی دیگر توانایی پس انداز کردن را هم ندارند، چطور می‌توانند اجاره‌بهای غیرمتعارف و میلیونی را بپردازند. افراد بسیاری هم که از سال‌های اول زندگی شان پس انداز کرده بودند و چندین وام اخذ کرده بودند، حالا با افزایش چند برابری قیمت املاک نمی‌توانند برای خودشان خانه بخرند و درمانده شده‌اند.

از طرفی با افزایش قیمت مسکن، اجاره‌بها نیز به‌عنوان عاملی تأثیرپذیر از قیمت مسکن، افزایش یافته است. این افزایش چندین برابری قیمت مسکن درحالی اتفاق افتاد که قدرت خرید مردم به‌شدت کاهش‌یافته است.

بنابراین با کاهش تقاضا رکود در بازار مسکن به وجود می آید. در واقع، قیمت مسکن روزبه‌روز از قدرت خرید مردم فاصله گرفته و این مسئله خودش را به شکل کاهش محسوس معاملات نشان داده است.

از سوی دیگر نوسانات نرخ ارز و همچنین روند چشمگیر افزایش قیمت مصالح ساختمانی در کنار تلاطم قیمتی زمین و مسکن باعث شده با وضعیت نامعلومی در حوزه مسکن مواجه باشیم.

افت‌وخیزهای شدید قیمت مسکن به‌خصوص حباب ناشی از جهش قیمت‌ها در بازار،‌ معاملات ملک را با نوسانات بزرگ روبه‌رو کرده و محیط ناامنی در بازار ساخت‌وساز به وجود آورده است.

اگر قیمت‌ها توسط کارشناسان و مراکز رسمی بصورت رسمی و عمومی اعلام شود، آن وقت مافیای مسکن از بین می‌روند و دلالان، مالکان و سازندگان مسکن نمی‌توانند قیمت املاک و زمین را بطور سلیقه‌ای تعیین کنند.

در این میان شهروندان انتظار دارند برای حمایت از افراد فاقد مسکن و مستاجران و دستیابی به مسکن مناسب با قیمت منطقی و غیرحبابی، تدابیری اندیشیده شود و دست های دلالان و مافیای مسکن که منجر به بی خانمانی شهروندان بسیاری شده است را کوتاه شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا