راه و شهرسازیمجلس و ارگان هامجله خبری

«صندوق پروژه‌ها» روش مناسب سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین:  از سازمان بورس و اوراق بهادار، «مجتبی یوسفی» درباره استفاده از توان شرکت‌های بورسی که سهامدار بیشتر آنها مردم هستند در ساخت یک میلیون واحد مسکونی، افزود: اگر از توان بازار سرمایه به منظور جمع آوری سرمایه‌های خرد مردم و تأمین منابع مالی برای بخش تولید استفاده کنیم، گام موثری در بخش تأمین مسکن برداشته‌ایم.

وی افزود: تامین مسکن یکی از موضوعات اصلی کشور است، اما متأسفانه به دلیل کوتاهی در برخی امور، قیمت‌ها در حوزه مسکن بسیار رشد کرده و ۷۰ درصد سهم سبد خانوار به حوزه مسکن اختصاص یافته است.

یوسفی در ادامه اظهار کرد: طرح ساخت یک میلیون واحد مسکونی از جمله طرح‌هایی است که می تواند در آینده مشکل تأمین مسکن مردم را برطرف کند اما نیاز به برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح دارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بهترین روش سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن که ریسک‌پذیری آن مشخص است، استفاده از صندوق پروژه‌ها است زیرا کمک می‌کند مردم منابع خود را به سمت این صندوق‌ها بیاورند تا با استفاده از آنها و مدیریت صحیحی که بر آن حاکم است، با نوسانات شدید مواجه نشوند.

به گفته وی؛ ساخت یک میلیون مسکن در سال هدف قابل دسترسی است اما باید در این طرح از هر گونه اعمال قیمت‌گذاری دستوری جلوگیری شود تا در بخش صادرات زنجیره تأمین کالای ساخت این میزان مسکن، آسیبی وارد نشود.

یوسفی ادامه داد: در بحث تأمین مصالح ساختمانی تدابیر لازم برای تأمین آن از بورس کالا دیده شده است.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: بازار سرمایه با نگاهی متفاوت می تواند بهترین گزینه برای این طرح و سرمایه‌گذاری‌ در حوزه مسکن باشد.

وی خاطرنشان کرد: براساس این طرح، دولت موظف است سالی یک میلیون واحد مسکونی با هدف کنار زدن سوداگران از بازار مسکن و بازگرداندن تعادل بین عرضه و تقاضا در این حوزه، بسازد.

 تأسیس و راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری پروژه یکی از ابزارهای تأمین مالی برای مالکان پروژه‌ها است، مالکان انواع پروژه‌ها می‌توانند با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار و تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری پروژه، منابع مورد نیاز پروژه را از طریق جمع‌آوری سرمایه از عموم تأمین و در قبال آن، واحدهای سرمایه گذاری به سرمایه گذاران واگذار کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا