مجلس و ارگان هامجله خبری

انطباق حدود صلاحیت توسط مهندسان طراح ضروری است

به گزارش ساختمان آنلاین:  سید عبدالرضا لقمانی، رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان اداره‌‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان، ضمن اشاره به مصوبات اخیر هیئت چهار نفره استان گفت: در سالیان گذشته و با توجه به عدم تکافوی حضور مهندسان طراح و ناظر در برخی از رشته‌‌ها از جمله معماری، تاسیسات مکانیکی و برقی هیات چهار نفره استان از ظرفیت‌های قانونی تبصره ۲ ماده ۱۲ آیین‌نامه اجرایی استفاده و اقدام به تدوین و تصویب پاره‌ای از مصوبات کرد تا ساخت و سازهای استان از حداقل‌های لازم در نظارت و طراحی مهندسی برخوردار باشند.

وی عنوان کرد: کلیه ساختمان‌ها توسط دو معیار (متراژ و ارتفاع) از روی شالوده سنجیده شده و بر این اساس به چهار گروه (الف، ب، ج و د) تقسیم می‌شوند.

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان افزود: از سوی دیگر ضوابط و مقررات قانونی، مهندسان را ملزم به رعایت حدود صلاحیت و ظرفیت، مطابق با پایه پروانه اشتغال بکار خود نموده و پایه‌های سه، دو، یک و ارشد را با ظرفیت‌های مشخص و حداکثر طبقات گروه‌بندی کرده است.

وی با بیان اینکه دیگر زمان پالایش مصوبات قبلی فرا رسیده بود. اظهارکرد: خوشبختانه با وسعت جامعه مهندسی استان در طی چند سال اخیر، کمبود استان اصفهان از نظر ارائه تخصصی خدمات مهندسی در بسیاری از نقاط و شهرستان‌های استان برطرف شده است.

لقمانی با اشاره به آخرین مصوبات هیئت چهار نفره استان اعلام کرد: رعایت حدود صلاحیت و ظرفیت مطابق جدول ذیل ماده ۱۲ آیین نامه اجرایی در کلیه رشته‌های چهارگانه و در دو بخش طراحی و نظارت الزامی بوده و هرگونه تخطی احتمالی توسط مراجع مربوطه بررسی خواهند شد.

وی ضمن تاکید بر ضرورت رعایت مصوبات اخیر گفت: بر این اساس مهندسان طراح پایه سه صرفاً در گروه (الف)، پایه دو در گروه (ب)، پایه یک در گروه (ج)، مجاز به ارائه خدمات مهندسی هستند و طراحی گروه ساختمانی(د) توسط مهندسان پایه ارشد صورت خواهد پذیرفت.

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان خاطرنشان کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان  موظف به کنترل حدود صلاحیت و ظرفیت اشتغال مهندسان در چگونگی ارائه خدمات ایشان و بازبینی نقشه ها و طرح‌های فنی است.

سید عبدالرضا لقمانی در پایان گفت: امیدواریم با نفوذ مقررات ملی ساختمان در بخش‌های نظارت و طراحی رشته‌های چهارگانه و ارائه تخصصی خدمات مهندسی توسط مهندسان ذیصلاح بیش از پیش شاهد افزایش حضور حرفه مندان در صنعت ساختمان باشیم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا