بورس و بازارمجلس و ارگان هامجله خبری

امکان خرید متری مسکن با راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان

به گزارش ساختمان آنلاین:  جواد فلاح گفت: حدود دو سال قبل زمزمه‌های همکاری وزارت راه و شهرسازی با بازار سرمایه ایران به منظور راه‌اندازی «صندوق زمین و مسکن» شنیده شد. و در سال گذشته نیز راه اندازی شد که خیلی موفقیت آمیز نبود هدف اولیه این بود که پروژه‌های مسکونی و تجاری در بازار سرمایه عرضه شود تا با جذب سرمایه‌های خرد هم به تولید مسکن کمک شود و هم برای سهامداران سوددهی داشته باشد.

وی افزود: خرید مسکن به شکل متری و کامل از ویژگی‌های بورس مسکن محسوب می‌شود. البته در حال حاضر شرکت‌های بخش خصوصی در بورس کالا حضور دارند اما وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد شرکت‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه خود را نیز که امکان عرضه پروژه‌های بزرگ مقیاس را دارند نیز وارد این عرصه کند.

فلاح همچنین گفت: صندوق‌های توسعه مسکن در دو بخش زمین و مسکن و دیگری املاک و مستغلات است این پروژه بر اساس برنامه زمان‌بندی موجود در نیمه دوم سال جاری اجرایی خواهد شد که البته بورس کالا باید مجوزهای قانونی را از سازمان بورس و اوراق دریافت کند و در راه اندازی صندوق املاک و مستغلات همچنان در حال بررسی است.

به گفته فلاح نهادهای مختلف به جای برگزاری مزایده به شیوه‌های سنتی باید املاکشان را از طریق بورس کالا به فروش برسانند که با توجه به اینکه وظیفه فروش اموال مازاد دستگاه‌های دولتی به عهده وزارت اقتصاد است، این موضوع نیز توسط وزارت اقتصاد در حال پیگیری است.

جواد فلاح مدیر فیزیکی بورس کالا در پایان گفت: دولت با این طرح شفافیت معاملات را می‌تواند ارائه کند و مردم در شرایط برابر می‌توانند با هم رقابت کنند و حتی در واگذاری متری هم سهیم باشند اگر قیمت بالا رفت و یا ملکی اجاره داده شود آنها سهیم خواهند بود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا