راه و شهرسازیمجله خبری

هدررفت انرژی در 23 میلیون پلاک ساختمان

به گزارش ساختمان آنلاین : محمد شکرچی زاده با اشاره به اینکه در طراحی و اجرای ساختمان‌ها ملاحظات انرژی را در نظر نگرفتیم افزود: در مقررات ملی ساختمان با رعایت مبحث 19 می‌توانیم مصرف انرژی را بهینه کنیم کاری که در سال‌های گذشته کمتر به آن عمل شده است و متاسفانه پایان کار به ساختمان‌هایی داده شده است که مبحث 19 را رعایت نکردند.

وی با بیان اینکه سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی ساختمان‌ها به ما اجازه می‌دهد اطلاعات پایه آن‌ها را برداشت کنیم و متناسب با هر ساختمانی یک راهکار ارائه کنیم تا مصرف انرژی کم شود افزود: این سامانه به ما امکان می‌دهد بتوانیم ساختمان‌ها را از مرحله طراحی رصد کنیم و در حین ساخت مهندسین ناظر اطلاعات لازم را در سامانه وارد کنند و اطمینان پیدا کنیم مبحث 19 رعایت می‌شود و حتی امتیازاتی برای کسانی که آن را رعایت می‌کنند در نظر گرفته شود که با شهرداری تهران تفاهم نامه‌ای در این زمینه امضا خواهیم کرد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: پیشنهاد ما این است که این کار را از ساختمان‌های دولتی شروع کنیم و قیمت انرژی را به صورت واقعی پرداخت کنند و قیمت انرژی در بودجه سالانه آن‌ها پیش بینی شود تا با صرفه جویی در مصرف درآمد به دست آوردند و حتی با پیشنهاد راهکار مصرف بهینه انرژی و کاهش مصرف بودجه آن‌ها افزایش یابد.

وی در پاسخ به این سوال که چه کسانی از سامانه ملی پایش انرژی در ساختمان می‌توانند استفاده کنند گفت: همه شرکت‌های خدمات انرژی و وزارت نیرو و نفت برای تدوین ضوابط، آیین نامه و مقررات این سامانه می‌تواند کمک کنند.

آقای شکرچی زاده افزود: با این سامانه در واقع آسیب شناسی واقعی از مصرف انرژی در سطح کشور خواهیم داشت و بانک داده ایی برای هر گونه برنامه ریزی پایه خواهد بود، چون هم اکنون واقعاً نمی‌دانیم چقدر انرژی مصرف می‌کنیم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا