در صنعت ساختمان، عامل از مصونیت قضایی برخورداراست

0

مهدی محرمی گفت: اجرای کامل قانون شناسنامه فنی سبب می شود عامل ساختمان مشخص باشد، و مثلا اگر سنگ نما سقوط کند آن شخصی که مسئول سنگ بوده و آن را اسکوپ نکرده باید پاسخگو باشد متأسفانه در صنعت ساختمان، عامل از مصونیت قضایی برخورداراست و ناظر باید پاسخگوی همه موارد باشد و این از معایب عدم اجبار در اجرای شناسنامه فنی است.

مهدی محرمی پایه یک طراحی ناظر با صلاحیت اجرا در گفت و گو با ساختمان آنلاین اظهار کرد: براساس قانون تمام افرادی که می­خواهند در صنعت ساختمان در سه بخش طراحی، نظارت و سازندگی فعالیت کنند، باید عضو  سازمان نظام مهندسی شوند و پس از آن باید پروانه اشتغال خود را از وزارت راه و شهرسازی دریافت کنند، این روند کاری در راستای تنفیق امور صنعت ساختمان کشور ایجاد شده است.

وی در رابطه با عدم اجبار صدور شناسنامه فنی برای تمام ساختمان ها با بیان اینکه “ای کاش این مسئله اجباری می شد” ادامه داد:  به نظر من اولین دلیل در عدم اجبار در صدور شناسنامه فنی عدم همکاری نهادها و وزارتخانه های مربوطه از جمله وزارت کار، وزارت راه و شهرسازی و گاهاً وزارت کشور است؛ دلیل دوم این است که در کشور ما سازنده و سرمایه گذار یک نفر هستند؛ سرمایه­گذار دوست دارد که سازنده اصلاً در کار وی دخالت نکند به دلیل اینکه دنبال منافع شخص خود است، در واقع چون سرمایه گذار به دنبال کار اقتصادی می باشد طبیعتاً از کار فنی بیزار است. این در حالی است که سازنده تمایل دارد کار را فنی انجام دهد که این خود هزینه های سرمایه گذار را افزایش می دهد لذا سرمایه­گذار از این موضوع دوری می کند. متأسفانه این سرمایه­گذارها قشر مشخصی نیستند و می توانند از بین افرادی باشند که در اجرایی کردن شناسنامه فنی نقش دارند.

محرمی تصریح کرد: مقرر شده بود که  تفاهم نامه­ای در خصوص اجرایی شدن سازنده­ی ذی­صلاح انجام شود و در چهار بخش شورای شهر، شهردار، معاونت مسکن و ساختمان و وزارت راه وشهرسازی مورد حمایت قرار گیرد، اما نمیدانم چه اتفاقاتی رخ داد؛ زمانی که تفاهنامه اجرایی شده مشاهده کردیم که معاونت مسکن و ساختمان تفاهنامه را امضا نکرده همچنین امضاهایی در سمت معاونت یا یکی از اعضا (نه رئیس) را در شورای شهر و شهرداری شاهد بودیم؛ اینکه  تفاهنامه توسط شهردار تهران، وزیر راه و شهرسازی و رئیس شورا امضا می­شد با آنچه که اتفاق افتاد بسیار متفاوت است و نهایتا  متأسفانه طبق معمول این قانون مجدد اجرایی نشد.

وی یادآورشد: اجرای کامل قانون شناسنامه فنی سبب می شود عامل ساختمان مشخص باشد، و مثلاً اگر سنگ نما سقوط کند آن شخصی که مسئول سنگ بوده و آن را اسکوپ نکرده باید پاسخگو باشد متأسفانه در صنعت ساختمان، عامل از مصونیت قضایی برخورداراست و ناظر باید پاسخگوی همه موارد باشد و این از معایب عدم اجبار در اجرای شناسنامه فنی است.

لینک کوتاه مطلب : https://sakhtemanonline.com/?p=83341

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.