در پی رایگان شدن عوارض صدور پروانه در بافت فرسوده بررسی شد

احتمال اختصاص بسته‌های تشویقی به انشعابات بافت‌های فرسوده

0

یکی از مواردی که در طی سال‌های گذشته همواره توسط کارشناسان حوزه مسکن مورد بحث قرار گرفته، موضوع لزوم «صدور رایگان پروانه در بافت‌های فرسوده» بوده است. بر همین اساس، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری از رایگان شدن صدور این پروانه برای متقاضیان خبر داده است. به گفته بسیاری از کارشناسان، به کار گرفتن سیاست‌های تشویقی از این دست می‌تواند به بازسازی بافت فرسوده و ورود جدی سازندگان و انبوه‌سازان ذی‌صلاح به این امر کمک شایانی کند. این در حالی است که وعده عملیاتی شدن بسته‌های تشویقی برای انشعابات بافت‌های فرسوده از طریق سازمان برنامه و بودجه و وزارت نیرو نیز همچنان به قوت خود باقیست.

به گزارش ساختمان آنلاین:  مهدی عبوری، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری در این مورد می‌گوید:: ۱۰۰ درصد هزینه صدور پروانه در بافت‌های فرسوده برای متقاضیان رایگان شده است.

وی در حاشیه بازدید از پروژه‌های بازآفرینی شهری کاشان با بیان اینکه ۳۵۰ محله در کشور در حال بازآفرینی است، گفت: احداث مدرسه، کلانتری و فضای ورزشی جزو پروژه‌های در دست اقدام در کاشان است.

عبوری همچنین از پردیسی که توسط شهرداری کاشان در محله کوی مفتح در دست ساخت است، نیز بازدید کرد و گفت: برای اتمام این پروژه کمک‌های لازم انجام خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اکنون ۶۱۴ پروژه در زمینه بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی در کل کشور در دست احداث است و تمام تلاش ما این است که با تخصیص اعتبارات تا پایان دولت دوازدهم این پروژه‌ها را تحویل دهیم.

وی با بیان اینکه برای نوسازی خانه‌ها در بافت‌های فرسوده ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات تبصره‌ای به صورت خود مالکی در نظر گرفته شده که بعد از معرفی متقاضیان از سوی وزارت راه و شهرسازی به بانک تخصصی بخش مسکن، قابلیت دریافت دارد، تصریح کرد: ۵۰ درصد هزینه پروانه ساخت در بافت‌های فرسوده بر عهده دولت است و قرار شده تا ۵۰ درصد باقی مانده را نیز شهرداری‌ها تقبل کنند.

عبوری تأکید کرد: بنابراین ۱۰۰ درصد هزینه صدور پروانه در بافت‌های فرسوده برای متقاضیان رایگان شده است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری اظهار داشت: در حال حاضر از هزار و ۵۰ سکونت‌گاه غیر رسمی کشور حدود ۳۵۰ محله در دست اقدام است.

گفتنیست، عبوری در اردیبهشت‌ماه سال جاری از رایگان شدن هزینه‌های طراحی، نظارت و اجرا در محلات هدف با هماهنگی سازمان نظام مهندسی تا 50 درصد و و پیگیری عملیاتی شدن بسته‌های تشویقی برای انشعابات بافت‌های فرسوده از طریق سازمان برنامه و بودجه و وزارت نیرو خبر داده بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.