راه و شهرسازیمجله خبری

70 درصد ساختمان‌ها در یزد پروانه ندارند

به گزارش ساختمان آنلاین:  «علی اصغر زحمتکش» با اشاره به این که ساختمان یک سرمایه ملی محسوب می شود، اظهار کرد: باید از این سرمایه ملی به خوبی محافظت کرد، بر همین اساس نظام مهندسی بر روند ساخت نظارت دارد تا هم عمر مفید این سرمایه افزایش یابد و هم بهره وری مالک ساختمان کمترین هزینه انرژی را برای وی در بر داشته باشد.

وی میانگین عمر مفید ساختمان در کشور را ۳۰ سال عنوان و ابراز کرد: متاسفانه در استان یزد بیش از ۷۰ درصد ساختمان‌ها فاقد پروانه بوده و این موضوع هم ایمنی ساختمان و هم عمر مفید آن را کاهش می دهد، چرا که در واقع خلاف سازی باعث نبود نظارت درست بر روند ساخت ساختمان می‌شود.

زحمتکش با اشاره به اقدامات خوب انجام شده در زمینه تسهیل شرایط صدور پروانه ابراز کرد: به مناسبت ایام الله دهه فجر از ۲۲ بهمن تا هفتم اسفند تخفیفات خوبی در حد ۳۰ درصد جهت تشویق مردم به اخذ پروانه در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص بحث شناسنامه‌دار کردن ساختمان‌ها در استان هم بیان کرد: سازمان نظام مهندسی از سال ۸۴ اقدام به ارائه شناسنامه فنی و ملکی برای ساختمان‌ها کرده و مانند دفترچه راهنمای کالا می‌تواند اطلاعات ساختمان را در اختیار مالک یا خریداران قرار دهد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان طراحی و نظارت بر ساختمان توسط مهندسان دارای صلاحیت را از مزیت های اخذ پروانه ساخت دانست و گفت: توانمند بودن مهندسان سازمان و نظارت آنان سبب افزایش کیفیت ساختمان و عمر مفید آن خواهد شد.

زحمتکش در ادامه با اشاره به تشکیل کارگروه پیشگیری از تخلفات به ریاست معاون عمرانی استاندار و با شرکت مدیر کل راه و شهرسازی، رئیس سازمان، نماینده شهرداری و دادگستری ابراز کرد: سعی شده در این کارگروه اقداماتی جهت تسهیل صدور پروانه صورت گیرد که کاهش بروکراسی اداری، اعطای پروانه به زمین‌های قولنامه‌ای و کاهش میزان حدنصاب زمین جهت اعطای پروانه و افزایش هزینه و جریمه خلاف‌سازی از جمله این اقدامات است که منجر به رشد درخواست صدور پروانه نسبت به سالیان گذشته شده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا