معرفی محلات مشمول کمک‌هزینه اجرای نما

0

برخی محلات از مناطق شهر تهران در قالب بسته تشویقی نوسازی بافت فرسوده مشمول دریافت کمک هزینه «اجرای نمای ساختمان» هستند.

به گزارش ساختمان آنلاین: بافت های فرسوده یکی از مهم ترین معضلات بسیاری از شهرها محسوب می شود؛ دامنه فرسودگی برخی از این محله‌ها به گونه ‌ای است که با وقوع یک زلزله متوسط، وقوع یک فاجعه دور از انتظار نیست. بافت ‌های فرسوده نوعی بیماری در ساختار مناطق شهری محسوب می ‌شوند و عوامل زیادی در آنها دخیل ‌هستند اما مدیریت شهری تهران از سال ها پیش برای بهبود این اوضاع بسته های تشویقی تعیین کرد تا نسبت به نوسازی این بافت ها انگیزه و رغبت ایجاد شود.

در حال حاضر تمام امور مربوط به نوسازی بافت فرسوده از اطلاع‌رسانی تا شناسایی متقاضیان و بررسی اسناد و مدارک معرفی متقاضیان به بانک‌های عامل به سازمان نوسازی واگذار شده است و این کار از طریق دفاتر نوسازی، که در تمام محلات شهری حضور دارند، انجام می‌شود.

کسانی که قصد نوسازی ملک خود را دارند ابتدا باید به دفاتر نوسازی واقع در منطقه یا محلۀ سکونت خود مراجعه کنند و پس از تأیید فرسودگی ملک از طریق سامانه و اطمینان از قرار گرفتن ملک در بافت فرسوده به مرحلۀ تشکیل پرونده برسند برای بسته های تشویقی نیز شرایطی در نظر گرفته شده که یکی از آنها کمک هزینه اجرای نمای ساختمان است.

سازمان نوسازی شهر تهران با ابلاغ دستورالعمل جدید پرداخت تسهیلات اجرای نما در بافت‌های فرسوده به مناطق 22گانه، دستورالعمل جدیدی برای پرداخت کمک‌ هزینۀ اجرای نما به پروژه‌های ساختمانی واقع در بلوک‌های فرسودۀ مصوب در محلات کم‌ برخوردار شهر تهران تدوین کرده است. برای جریان‌سازی طراحی و اجرای نماهای واجد کیفیت و بسترسازی فرهنگی، تسهیلات کمک‌ هزینۀ اجرای نما برای متقاضیان پروانه‌های صادره در بافت‌های فرسودۀ شهر تهران در سه دسته قابل ‌پرداخت است.

پروژه‌های تجمیعی با حداقل 10 پلاک و بیشتر (با احتساب معبر الحاقی و بن‌بست به‌منزلۀ یک پلاک) در بافت‌های فرسودۀ همۀ محلات تا سقف 500 میلیون ریال، پروژه‌های تجمیعی با حداکثر چهار طبقه روی همکف در همۀ محلات تا سقف 200 میلیون ریال و پروژه‌های نوسازی در محلات 24گانۀ کم‌برخوردار و محلات کن، فرحزاد و محله‌های حصار صفوی تا سقف 200 میلیون ریال مشمول دریافت کمک‌ هزینۀ اجرای نما خواهند بود.

متقاضیانی که طرح نمای پروژۀ آن‌ها (در زمان صدور پروانه) و اصلاحات احتمالی بعدی آن (در زمان اخذ پروانۀ تغییر نقشه یا گواهی عدم خلاف) به تأیید کمیتۀ نمای منطقه رسیده است و صورت‌جلسۀ کمیتۀ نما را در سامانۀ شهرسازی بارگذاری کرده‌اند و در زمان ارسال نامۀ تأییدیۀ انطباق اجرا با طرح نمای مصوب از سوی شهرداری منطقه، گزارش مرحله‌ای مهندس ناظر (مبنی بر اتمام عملیات ساختمانی) در سامانۀ شهرسازی ثبت‌ شده است (حداکثر بازۀ زمانی ارسال نامۀ تأییدیۀ منطقه و کاربرگ 207، سه ماه پس از تاریخ ثبت گزارش اتمام ساختمان از سوی مهندس ناظر است) و نمای اجراشدۀ پروژۀ آن‌ها مغایرت یا تخلفی با نمای مصوب کمیتۀ نما نداشته است، از شرایط لازم برای استفاده از تسهیلات کمک‌هزینۀ اجرای نما برخوردار هستند.

متقاضیانی که شهرداری منطقه مدارک آن‌ها را از ابتدای سال 1398 به سازمان نوسازی شهر تهران ارسال کرده است، شامل دریافت تسهیلات جدید می‌شوند و همه متقاضیانی که شهرداری منطقه مدارک آن‌ها را تا پایان سال 1397 ارسال کرده باشد، مطابق دستورالعمل قبلی از تسهیلات اجرای نما بهره‌مند خواهند شد.

محلات کمتربرخوردار برای دریافت کمک‌هزینۀ اجرای نما به شرح ذیل است:

منطقه 2: محله فرحزاد؛ منطقه 4: شمیران‌نو؛ منطقه5: محله کن؛ منطقه 12: محله‌های سیروس، بازار، ارگ، پامنار، امامزاده یحیی، سنگلج و هرندی؛ منطقه 15: مظاهری، مطهری، اتابک، مینایی، طیب، ولیعصرو شوش؛ منطقه 16: محله‌های خزانه و باغ آذری؛ منطقه 17: زهتابی؛ منطقه 18: محله‌های شمس‌آباد، شادآباد، یافت آباد شمالی، یافت آباد جنوبی؛ منطقه 19: محله‌های نعمت‌آباد و دولتخواه جنوبی؛ منطقه 20: ظهیرآباد، بهشتی، جوانمرد قصاب، عباس‌آباد، نفرآباد- هاشم آباد، علائین.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.