در بررسی ادعای خروج تقاضای سرمایه‌ای از بازار مسکن مطرح شد؛

حواشی سیاسی و کاهش قیمت مسکن

0

برخی کارشناسان اقتصادی از خروج تقاضای سرمایه‌ای از بخش مسکن خبر می‌دهند و معتقدند آغاز دریافت مالیات بر خانه‌های خالی از سکنه از تیر ماه می‌تواند به کاهش التهاب بازار مسکن و خروج تقاضای سرمایه‌ای از بازار مسکن کمک کند. بر اساس گزارش‌های به دست آمده از بازار مسکن، با کاهش انتظارات تورمی و نگرانی از ریزش بیشتر قیمت‌ها، بسیاری از افرادی که به قصد سرمایه‌گذاری اقدام به خرید واحدهای مسکونی کرده بودند، ملک خود را برای فروش عرضه کرده‌اند و افرادی که نقدینگی در دست دارند، حداقل در این روزها تمایلی به خرید نشان نمی‌دهند. کارشناسان حوزه مسکن نخستین دلیل این موضوع را حواشی پیرامون انتخابات آمریکا و پیروزی بایدن و همچنین نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 عنوان می‌کنند. آن‌ها معتقدند علاوه بر دلایل سیاسی، روند کاهشی قیمت مسکن که از آبان‌ماه آغاز شده، از مهم‌ترین دلایل خروج تقاضای سرمایه‌ای از بخش مسکن است.

به گزارش ساختمان آنلاین:  متوسط قیمت مسکن در تهران در آذرماه ۲۶ میلیون و ۹۰۵ هزار تومان بود که نشان دهنده کاهش ۱.۱ درصدی نسبت به متوسط قیمت آبان ماه است. تعداد معاملات واحد مسکونی در آذرماه ۲۵۵۵ فقره بود که نسبت به ماه قبل که ۴۴۶۶ فقره معامله مسکن به ثبت رسید، کاهش ۴۲.۸ درصدی داشته است. همچنین در آذرماه سال گذشته ۹۵۳۷ فقره معامله مسکن انجام شده بود که تعداد معاملات مسکن در آذر امسال نسبت به آذر سال گذشته کاهش ۷۳.۲ درصدی داشته است.

برخی کارشناسان معتقدند اگرچه آغاز دریافت مالیات بر خانه‌های خالی از سکنه به صورت آنی به اجرا درنیامده، اما موجب شده که بازار مسکن از هم‌اکنون از نقاضای سرمایه‌ای خالی شود. آن‌ها می‌گویند برخی اتفاقات سیاسی و اقتصادی در حال دادن ثبات قیمتی به بازار مسکن و بازارهای موازی است. البته برخی از مشاوران املاک این وضعیت بازار مسکن را که افت شدید معاملات مسکن است را تهدیدی برای بازار مسکن عنوان می‌کنند.

این کارشناسان نقطه آغاز روند خروج تقاضای سرمایه‌ای از بخش مسکن را از مشخص شدن پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا عنوان می‌کنند و عقیده دارند با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری در سال 1400، این روند تشدید خواهد شد.

از سوی دیگر، اغاز روند نزولی قیمت مسکن نیز موجب شده تا صاحبان نقدینگی از ترس از دست رفتن ارزش سرمایه‌شان، عطای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن را به لقایش ببخشند، چراکه به عقیده بسیاری از تحلیل‌گران، امکان این که این دوران آغازی کند برای کاهش قیمت مسکن در کشور باشد، بسیار بالاست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.