راه و شهرسازیمجله خبری

ضرورت بازسازی 2.5 میلیون خانه روستایی

به گزارش ساختمان آنلاین: اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اظهار کرد: برای بسیاری از افراد این سوال پیش می‌آید که چرا در زلزله ۶.۲ ریشتری تلفات چندانی نداشته‌ایم؟ برخی‌ها تحلیل کرده‌اند که اگر این زلزله در ایران می‌آمد، تلفات جانی و مالی بیشتری داشتیم. باید اعلام کنم خانه‌های روستایی که نوسازی شده‌اند، از نظر وقوع زلزله وضعیت خوبی دارند و گاهی زلزله ۶.۲ ریشتری در مناطق بازسازی شده اتفاق افتاده ولی مانند ترکیه خسارت جانی یا مالی در بر نداشته است.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم تمامی خانه‌های روستایی و ناایمن کشور را بازسازی کنیم و به طور کلی بحث ساخت‌وساز را مورد تأکید قرار دهیم، آن زمان می‌توان ادعا کرد که ما هم مثل ترکیه یا دیگر کشورها با وقوع زلزله‌های با ریشتر بالا خرابی نخواهیم داشت.

مصوب شده بود سالانه ۲۰۰ هزار خانه روستایی نوسازی شود

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به مصوبات پیشین مبنی بر بر نوسازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد گفت: البته این اتفاق هم افتاد و حدود دو میلیون خانه و روستا از سال ۱۳۸۷ تاکنون نوسازی شده اند.

وی افزود: مردم و دیگر نهادها حدود ۵۰۰ هزار خانه روستایی را نوسازی کرده اند و در مجموع ۲.۵ میلیون خانه روستایی تاکنون بازسازی و نوسازی شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به لزوم هر چه سریع‌تر نوسازی و بازسازی در روستاها گفت: ما به شدت پیگیر این مسئله هستیم و لزوم آن را به دولت و هم مجلس پیشنهاد داده و حتی از آنها خواسته‌ایم که با سازوکارهای تشویقی از خود مردم و نهادهایی که علاقه‌مند به شرکت در این حوزه هستند، دعوت به عمل آید.

نجار گفت: در نقاطی که خانه‌های روستایی بازسازی و نوسازی و طبق اصول و قاعده ساخته شده‌اند، حوادث و تلفات چه جانی و مالی به حداقل رسیده است.

وی با اشاره به اهمیت ساخت‌وساز بناهای مسکونی اظهار کرد: ما در بحث ساخت‌وساز باید به پنج عامل مکان‌یابی، آزمایش خاک، مصالح استاندارد، کارگر ماهر و نظارت داخلی توجه کنیم.

در بحث ساخت‌وساز پنج عامل مکان‌یابی، آزمایش خاک، مصالح استاندارد، کارگر ماهر و نظارت داخلی توجه کنیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تأکید کرد: اگر مکان‌یابی ساخت بنا درست باشد و خاک به درستی آزمایش شود که کارفرما بداند دقیقاً بر روی چه خاکی باید بنا را ایجاد کند، مصالح هم استاندارد باشد، کارگر ماهری این مصالح را مونتاژ کند و ناظری هم بر روند کار کارگر نظارت داشته باشد، ما یک بنای مستحکم خواهیم داشت که در حوادث به راحتی آسیب‌پذیر نخواهد بود.

نجار ادامه داد: اگر مصالح درستی به کار گرفته شود، اما کارگر ماهر نباشد و مصالح را به درستی مونتاژ نکند، همین مسئله نقطه ضعف می‌شود و در حوادث شاهد تخریب‌های بالایی خواهیم بود.

وی با گلایه از عدم نظارت صحیح و دقیق نظام مهندسی و شهرسازی در ساخت‌وسازها گفت: علی‌رغم آنکه مأموریت نظارت با نظام مهندسی و شهرداری است، اما توجه چندانی به آن نمی‌شود و متأسفانه در این نقطه دچار ضعف هستیم البته ما دائماً این موارد را رصد و پیگیری می‌کنیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در پایان یادآور شد: در محل‌هایی که خانه‌های روستایی بازسازی یا نوسازی شده‌اند و حتی بناهای اصولی ایجاد شده، زلزله ۶.۲ ریشتری رخ داده ولی حتی یک نفر هم آسیب ندیده است. همچنین در جاهایی این موارد رعایت نشده و با زلزله‌هایی با ریشتر پایین‌تر، آسیب‌های جبران‌ناپذیری را شاهد بوده‌ایم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا