راه و شهرسازیمجله خبری

ساماندهی حاشیه‌نشینان زاهدان آغاز شد

به گزارش ساختمان آنلاین:  خلیل منبتی در رابطه با طرح ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی (حاشیه‌نشینی) زاهدان و چابهار اظهار داشت: در تفاهم‌نامه‌ای بین استانداری، رئیس بنیاد مسکن و وزیر راه و شهرسازی در ۱۳ بهمن ۹۷ مقرر شد بنیاد مسکن روستایی ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی را آغاز کند.

وی افزود: پس از انجام مطالعات و بررسی‌های لازم در خصوص این طرح، از نیمه‌های سال ۹۸ در زاهدان و چابهار به طور رسمی آغاز و در ابتدای کار ستادهایی در چابهار و زاهدان مستقر شدند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سیستان‌وبلوچستان بیان کرد: شهر زاهدان از چندین کلونی تشکیل شده که از سوی بنیاد مسکن استان بر روی همه آن‌ها مطالعات صورت گرفته‌است.

وی تصریح کرد: بر اساس عکس‌های هوایی تهیه شده از چابهار بالغ بر ۱۴ هزار قطعه شناسایی شد که از این تعداد حدود هشت هزار خانوار برای تکمیل پرونده معرفی شدند.

منبتی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی در زاهدان از اواخر سال گذشته بیان کرد: در اجرای این عملیات حدود پنج هزار متر مکعب زیرسازی، ۱۰۰ هزار متر مربع جدول‌کشی، یکهزار و ۳۵۰ متر مکعب خاکبرداری، ۱۰ هزار متر مکعب خاکریزی، ۵۰ هزار متر مکعب حمل نخاله، یکهزار و ۷۰۰ متر مربع پیاده‌روسازی و ۵۷ هزار متر مربع نیز آسفالت‌کشی انجام شد.

وی افزود: در چابهار تنها ۱۴ میلیارد تومان از منابع سیل پرداخت شد و هیچ رقم دیگری تاکنون دریافت نشده و در انتظار تأمین اعتبار هستیم.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سیستان‌وبلوچستان تصریح کرد: بر اساس عکس‌های هوایی ۳۰ هزارو ۵۲۱ قطعه در حاشیه شهر زاهدان شناسایی شد که از این تعداد برای حدود ۱۶ هزار خانوار تکمیل پرونده صورت گرفت.

وی تعداد واجدین شرایط را چهار هزار و ۵۰۰ خانوار اعلام کرد و افزود: بقیه خانوارها با توجه به مشکلات حقوقی پس از رفع آن به مرور شناسایی می‌شوند.

منبتی در مورد رقم تسهیلات اعطایی در سیستان‌وبلوچستان گفت: در حاشیه شهر زاهدان حدوداً ۱۰ هزار واحد و برای حاشیه شهر چابهار فعلاً ۲ هزار واحد در نظر گرفته شده که اعتبار شهر زاهدان از محل بازسازی سیل اخیر بوده و تسهیلات چابهار از محل اعتبار مسکن محرومان تأمین می‌شود.

وی ادامه داد: طرح‌های مربوط به حاشیه‌نشینی نیاز به آورده و همت مردم هم دارد چرا که در حین کار موانعی از قبیل مشکلات سند رخ می‌دهد که باعث ایجاد تأخیر در کار می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن سیستان‌وبلوچستان بیان کرد: هر کجا مشارکت مردم قوی‌تر باشد کارها سریع‌تر انجام خواهد شد ازین‌رو در زمینه طرح ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی زاهدان و چابهار از مردم درخواست می‌شود برای پیشرفت سریع کار اقدامات لازم را انجام دهند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا