مجلس و ارگان هامجله خبری

زمین مورد نیاز متقاضیان سه مرحله ثبت نام مسکن ملی تامین شد

به گزارش ساختمان آنلاین: «محمد اسلامی» به تبیین دستاوردهای چهار دهه وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن پرداخت و افزود: در طرح مسکن ملی نزدیک به ۴۳۶ هزار نفر واجد شرایط شدند که در دو مرحله ثبت‌نام از آنان انجام، زمین تهیه و پروژه کارسازی شد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه‌داد: در ۱۸۳ شهر ثبت‌نام طرح مسکن ملی برای متقاضیان واجد شرایط انجام نشده بود که به‌تازگی برای این تعداد نیز ثبت‌نام انجام و تعداد شهرهایی که در آنها طرح اقدام ملی مسکن اجرایی خواهد شد، افزایش یافت.

اسلامی با اشاره به اینکه در مرحله سوم ۲۰۰ هزار نفر ثبت‌نام کردند، از واجدشرایط بودن ۹۰ هزار نفر در این مرحله خبر داد و گفت: وزارت راه و شهرسازی با همراهی سایر دستگاه‌ها و ارگان‌ها، زمین برای اجرای طرح پیش‌بینی کرده و این پروژه‌ها آغاز شده است.

وی توضیح‌داد: در یک سری شهرها مردم زمین را تحویل گرفته و خودشان به شکل گروهی کار ساخت را آغاز کرده‌اند، اما از آنجایی که اجرای یک سری از پروژه‌ها در مناطقی است که زمین به شکل فراوان وجود ندارد، اجرای طرح اقدام ملی مسکن به شکل مجتمع‌سازی انجام خواهد شد که در خصوص این دسته با تعدادی از کارگزاری‌ها قرارداد منعقد و مردم به آن پروژه‌ها متصل شدند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه نوع سوم پروژه‌های طرح مسکن ملی پروژه‌های مشارکتی هستند، خاطرنشان‌کرد: در این پروژه‌ها، سازندگان بخشی از واحدها را به عنوان سهم خود به شکل آزاد می‌فروشند و سهمی که در اختیار وزارت راه و شهرسازی است با شرایط اعلام شده در اختیار متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن قرار خواهد گرفت.

پذیرش ۹۰ هزار متقاضی مسکن ملی در مرحله سوم ثبت‌نام

اسلامی تاکیدکرد: برای متقاضیان پذیرفته شده مرحله‌های نخست و دوم که به تعداد ۴۳۶ هزار نفر و مرحله سوم ۹۰ هزار نفر هستند، اراضی تامین شده یا در حال تامین بوده و اجرای طرح اقدام ملی مسکن‌ آغاز شده است.

عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: اجرای طرح اقدام ملی مسکن در برخی شهرها شروع نشده که در برخی موارد مشکل از شهرداری بوده، یا مشکل از نوع زمین بوده که قیمت تمام شده‌اش در چارچوب مبلغ تعیین شده و در استطاعت جامعه هدف نبوده است، یا به دلایل گوناگون دیگر اجرای پروژه با تاخیر مواجه شده است.

وی گفت: در حال رفع و رجوع مشکلات این دست از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن هستیم و برآورد می‌شود این تعداد از واحدهای دارای اشکال در حدود ۱۰ هزار واحد باشد.

اسلامی افزود: در مجموع برای ۵۰۰ هزار واحدی که ثبت نام انجام شده و متقاضیان نیز شناسایی شده‌اند، برنامه‌ریزی برای تامین مسکن انجام داده‌ایم.

واریز وجوه اولیه اقدام ملی مسکن توسط ۱۵۰ هزار متقاضی

وزیر راه و شهرسازی در ادامه از واریز وجوه اولیه طرح اقدام ملی مسکن توسط ۱۵۰ هزار نفر از متقاضیان خبر داد و گفت: اگرچه مهلت واریز وجه توسط متقاضیان به اتمام رسیده بود، اما با بانک مسکن توافق کردیم تا برای آنهایی که تشکیل پرونده داده اند امکانی فراهم شود تا این افراد بتوانند پول خود را واریز کنند و به پروژه ها متصل شوند تا اجرای این طرح سرعت بگیرد.

وی به بیان برخی از تسهیل‌گری‌های دولت در اجرای طرح اقدام ملی مسکن پرداخت و توضیح‌داد: آیین‌نامه‌های متعددی در دولت تصویب شد تا در جاهایی که مردم مشکلاتی داشتند اصلاحاتی انجام شود.

اسلامی با بیان اینکه برخی از مشکلات حقوقی مردم رفع شده، ادامه‌داد: به‌طور مثال افرادی که ۲ دانگ در یک واحد سهم داشتند و بدین واسطه فرم «ج» آنان سبز بود، مشکلاتشان تصحیح و شرایطی فراهم شد تا به این افراد عنوان مالک تعلق نگیرد، همچنین برای افرادی که از شهری به شهر دیگر نقل مکان کرده بودند یا کارمند و متعلق به نهاد و ارگانی بودند نیز مشکلات در حال برطرف شدن است.

وی اظهار داشت:‌ اگر ارگان یا نهادی که متقاضیان طرح ملی مسکن از آن هستند تایید کند که در یک سال گذشته به واسطه کار خود به شهر دیگر نقل مکان کرده‌اند، شرط سابقه پنج سال سکونت برای آنان حذف خواهد شد.

افزایش بازپرداخت تسهیلات زمین طرح اقدام ملی از ۵ به ۱۰ سال

این مقام مسوول یادآور شد: بازپرداخت تسهیلات زمین برای متقاضیان که پنج ساله بوده، به ۱۰ سال افزایش یافته است.

عضو کابینه دولت دوازدهم درباره اتمام مسکن مهر نیز اعلام کرد: آخرین برآوردها از باقی‌مانده تعداد واحدهای مسکونی مهر ۷۰ هزار واحد بود که هم اکنون از این تعداد بیش از ۳۰ هزار واحد تحویل متقاضیان شده است و حدود ۳۹ هزار واحدی که باقی‌مانده نیز در حال تکمیل است.

اسلامی گفت: در جاهایی پیمانکاران مشکلاتی داشتند، جاهایی نیز مردم پول خود را با تاخیر پرداخت کردند که مشکلات در حال رفع است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح‌کرد: پرونده مسکن مهر به زودی بسته می‌شود و مسکن مهری که در تعهد وزارت راه و شهرسازی و دولت است باقی نخواهند ماند.

اسلامی در خصوص بازآفرینی شهری و اجرای این طرح در بافت‌های ناکارآمد شهری نیز توضیح داد: در اجرای بازآفرینی شهری سه کار مهم در دستور کار قرار گرفت. نخست، بهسازی شهری و محلات برای بافت‌های فرسوده و ناکارآمد که در این بخش یکسری از شهرها به عنوان شهرهای بحرانی بودند و بیش از ۵۰۰ پروژه برای آنها، اجرا شد.

ساماندهی زابل و چابهار در حال انجام است

وی ادامه‌داد: شهری مثل زابل سالیان سال بود که آرزوی مردمش بود که این شهر محلیت و شهریتی پیدا کند، بخش عمده زابل خاکی و خدمات شهری ضعیفی با کوچه و خیابان‌های خاکی داشت که برای نخستین بار موفق شدیم به‌سازی شهری را برای این شهر انجام دهیم.

اسلامی گفت:‌ حدود ۳۰ درصد شهر با این وضعیت مواجه بود که به‌سازی برای آنجا اتفاق افتاد و همزمان گازرسانی نیز برای آن انجام شد که این کار در حال تکمیل است.

وی، به‌سازی محلات و بافت‌های شهری چابهار را از دیگر برنامه‌های دولت و وزارت راه و شهرسازی برشمرد که هم‌اکنون در آن منطقه مهم کشور در حال انجام است.

کپرنشینی از چهره شهرهای زابل و چابهار زدوده می‌شود

وی در خصوص خدمات زیربنایی و روبنایی در بافت‌های ناکارآمد شهری بر انجام و تکمیل آن‌ها تاکید کرد و گفت: در بافت فرسوده شهرهای گوناگونی که مشکلات حاشیه‌نشینی و بافت فرسوده داشتند، اقداماتی در حال انجام است. در مناطقی از سیستان‌وبلوچستان، کپرنشینی‌هایی بود که باید جمع‌آوری و ساماندهی می‌شدند که پروژه ساماندهی آنها شروع شده است، در همین راستا واحدهایی احداث شده است و به زودی کپرها جمع و مردم به خانه‌های ساخته شده، هجرت می‌کنند.

معرفی ۳۴ هزار متقاضی ساکن بافت فرسوده برای بازسازی و مقاوم سازی به بانک

وزیر راه و شهرسازی ادامه‌داد: درخصوص ساماندهی بافت‌های فرسوده، بخشی دیگر نیز باید با مشارکت مردم انجام می شد و در این بخش مردم خود باید خانه‌های خود را بازسازی می‌کردند که در این زمینه ۳۴ هزار نفر به بانک ها معرفی شده و تشکیل پرونده دادند. بخش عمده ای از این تعداد در سال گذشته و امسال پروانه گرفتند و کارهای مقاوم سازی و بازسازی واحدهای فرسوده در بافت های فرسوده برخی از شهرها در حال انجام است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا