مجلس و ارگان هامجله خبری

چه کسانی می‌توانند در پروژه مسکن‌ملی ثبت‌نام کنند؟

به گزارش ساختمان آنلاین:   محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در تازه‌ترین اظهارنظر درباره جزییات مرحله جدید ثبت‌نام مسکن ملی گفته است: در بیش از ۲۴۰ شهر ظرفیت جدید برای ثبت‌نام ایجاد شده که شامل تامین زمین و یا ظرفیت موجود از محل ثبت‌نام‌های گذشته بوده و از فردا مجددا ثبت‌نام برای این شهرها انجام می‌شود.

وی درباره این‌که آیا در ثبت‌نام جدید، ظرفیتی برای شهرهای اطراف تهران ایجاد شده، عنوان کرده: به‌دنبال این بودیم که در شهرهای جدید نزدیک به تهران ظرفیت تامین کنیم. در حال حاضر ظرفیت محدودی در هشتگرد و ایوانکی وجود دارد، اما هنوز ثبت‌نام در هشتگرد و پرند نهایی نشده‌ است.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره امکان حضور افرادی که از مراحل قبل ثبت‌نام انصراف داده‌اند یا حتی وجهی واریز کرده، اما جزو انصرافی‌ها بودند، تاکید کرده است: افرادی که انصراف داده‌اند، اگر در محدوده ۲۴۰ شهر اعلام شده باشند، می‌توانند باز هم نسبت به ثبت‌نام در مرحله جدید اقدام کنند.

وی با اشاره به صف ثبت‌نام در سامانه مسکن ملی، متذکر شده است: از متقاضیانی که در لیست انتظار باقی مانده‌اند، بانک اطلاعاتی وجود دارد. کسانی که قبلا ثبت‌نام کردند، اما موفق نشدند ثبت‌نام را کامل کنند، می‌توانند دوباره برای ثبت‌نام اقدام کنند. همچنین افرادی که مقداری از آورده اولیه که کف آن ۴٠میلیون تومان است را واریز کردند، اگر اقدام به تکمیل آن کنند، می‌توانند در ٢۴٠ شهر اعلام شده ثبت‌نام کنند و به پروژه‌ها معرفی شوند.

محمودزاده با اشاره تعداد افراد در لیست ذخیره اظهار داشته است: حدود ٨٠ هزار متقاضی در لیست ذخیره حضور دارند که در مراحل مختلف سیستم تایید نشده‌اند یا تایید شده‌اند اما سایر مراحل را تکمیل نکردند. این افراد هم می‌توانند در مرحله جدید ثبت‌نام کنند.

وی تاکید کرده است: روال و پروسه ثبت‌نام مانند گذشته است و مردم نگران نباشند، قرار نیست سایت با تکمیل ظرفیت بسته شود و متقاضیان یک هفته زمان برای ثبت‌نام دارند و پس از آن کسانی که ثبت‌نام کردند پالایش می‌شوند.

شرایط ثبت‌نام طرح ملی مسکن

احراز شرایط متقاضیان بر اساس ماده (۱) آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن صورت خواهد پذیرفت:

متقاضی و افراد تحت تکفل، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از اول فروردین ۱۳۸۴ به بعد) بوده و از تاریخ بیست و دوم بهمن ماه سال ۱۳۵۷ از هیچ‌یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی سبز بودن فرم «ج» در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن). متقاضی متاهل و یا سرپرست خانوار زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن.

افراد ذیل نیز می‌توانند بدون شرط تاهل و بدون شرط سرپرست خانوار بودن در زمره متقاضیان واجد شرایط قرار گیرند: نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور ، معلولین جسمی، حرکتی با دارا بودن حداقل ۲۰ سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور. متقاضیان زن متأهل طرح اقدام ملی مسکن می توانند با ارائه تعهد نامه محضری از طرف همسر، مبنی بر پذیرش شرایط واگذای طرح اقدام ملی به همسر و به شرط تکمیل اطلاعات فرم «ج» به نام متقاضی و همسرشان با احراز سایر شرایط قانونی مندرج در شیوه نامه مزبور از مزایا و امکانات طرح اقدام ملی مسکن برخوردار شوند. دارای حداقل ۵ سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر موردتقاضا سابقه سکونت برای مهاجرین از کلان شهرها به سایر شهرهای کشور به یک سال کاهش می یابد، برای کارمندان دولت که به استناد حکم دستگاه ذی ربط منتقل می شوند (به استثنا استان تهران) این سابقه ملاک عمل نخواهد بود. در شهرهای جدید سابقه سکونت حداقل ۵ سال در شهر جدید موردتقاضا و یا در شهر مادر ملاک است و یا سایر شهرهایی که به دلیل عدم وجود اراضی دولتی، امکان اجرای طرح وجود ندارد و متقاضیان به سایر شهرهای مجاور ازجمله شهرهای جدید معرفی می‌گردند. عدم دریافت تسهیلات ساخت یا خرید مسکن از سیستم بانکی از ابتدای سال ۱۳۸۴ تا کنون. متقاضیان واجد شرایط تائید شده در سامانه، باید برای استفاده از واحدهای طرح اقدام ملی حائز شرایط زیر نیز باشند: نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و …). توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی بر اساس قیمت تمام‌شده طی مراحل ساخت. امکان سپرده‌گذاری حداقل ۴۰۰ میلیون ریال در مرحله اول، در خصوص متقاضیان واجد شرایط بر اساس اعلام دستگاه متولی. توانایی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات دریافتی با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار (در حال حاضر ۱۸ درصد)

مدارک مورد نیاز ثبت‌نام طرح ملی مسکن

– بارگذاری تصویر کارت ملی متقاضی

– بارگذاری تصویر شناسنامه متقاضی و و افراد تحت تکفل

– بارگذاری تصویر گواهی سرپرستی در صورت ضرورت

– بارگذاری تصویر گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا در پنج سال اخیربه شرح موارد زیر:

– گواهی تحصیل فرزندان

– مدارک مربوط به محل تولد متقاضی یا همسر یا فرزندان

– جواز کسب شاغلین صنوف برای متقاضی یا همسر

– سابقه پرداخت بیمه برای متقاضی یا همسر

– گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی برای متقاضی یا همسر

– گواهی مبنی بر پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان

– بارگذاری تصویر سند مالکیت برای متقاضیان دارای زمین

امکانات طرح ملی مسکن

تسهیلات وام بانکی به مبلغ ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ میلیون ریال با نرخ ۱۸ درصد با دوره مشارکت مدنی (ساخت) حداکثر دو ساله و بازپرداخت تسهیلات در قالب فروش اقساطی به مدت حداکثر ۱۲ سال پرداخت می‌شود. این وام بنا بر اعلام محمودزاده به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یافت .

تأمین زمین در شهرهایی که امکان آن فراهم شده باشد، مطابق با مقررات و ضوابط توسط سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت عمران شهرهای جدید و بر اساس قوانین جاری عرضه می گردد.

پایش و اطلاع ‌رسانی طرح ملی مسکن

متقاضی پس از ثبت‌نام نهایی و می‌تواند وضعیت تمامی مراحل کار خود را از طریق بخش «مشاهده و پیگیری درخواست» در سامانه طرح اقدام ملی به آدرس tem.mrud.ir پیگیری کند.

بررسی عدم دریافت زمین، مسکن و تسهیلات یارانه‌ای توسط متقاضی از طریق سامانه فرم «ج» وزارت راه و شهرسازی صورت می‌پذیرد.

بررسی سابقه مالکیت از طریق سیستم ثبت اسناد و سامانه تسهیلات شبکه بانکی صورت می‌پذیرد.

طرح اقدام ملی مسکن مختص کدام اقشار است؟

وزارت راه و شهر سازی، طرح اقدام ملی مسکن را به عنوان برنامه حمایتی به منظور تأمین مسکن اقشار فاقد مسکن که توان پرداخت اقساط تسهیلات و اقساط هزینه زمین را داشته باشند، در دست اجرا قرار داده است. این طرح بر اساس ظرفیت تأمین منابع و زمین در شهرها، برنامه ریزی شده است.

آیا امکان ظرفیتی برای ثبت‌نام جدید وجود دارد؟

ثبت‌نام از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن بر اساس ظرفیت شهرها (نیاز و زمین) در دو مرحله و در بازه­های زمانی مشخص که از طریق سایت و رسانه­ های عمومی اطلاع رسانی گردید، انجام و به پایان رسید و هم اکنون ثبت­ نامی انجام نمی‌­شود. لازم به ذکر است پس از پالایش متقاضیان و وجود ظرفیت­های خالی همچنین در صورت احصاء مجدد زمین­های مناسب برای طرح مذکور مجدداً برای ثبت‌نام برنامه ریزی و اطلاع رسانی خواهد شد.

زنان خودسرپرست امکان ثبت‌نام در طرح اقدام ملی مسکن را دارند؟

همان‌گونه که در سامانه طرح اقدام ملی مسکن به آدرس Tem.mrud.ir آورده شده است، زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن مشمول شرایط ثبت­نام در طرح اقدام ملی مسکن می‌باشند.

امکان ثبت‌نام افراد مجرد در طرح اقدام ملی دیده شده است؟

بر اساس بند ۲ ماده (۱) آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن افراد می­بایست برای استفاده از امکانات دولتی در حوزه زمین و مسکن دارای تأهل باشند مگر افرادی که دارای شرایط زیر هستند:

۱- زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل سی و پنج (۳۵) سال سن.

۲- نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور.

۳- معلولین جسمی-حرکتی با دارا بودن حداقل بیست (۲۰) سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور.

شرایط استفاده از مسکن مهرهای فاقد متقاضی به چه صورت است؟

اشخاص متقاضی واحدهای مسکن مهر در طرح اقدام ملی مسکن می­بایست تمامی شرایط مندرج در بند ۲ ماده (۱) آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی مسکن شامل ۵ سال سابقه سکونت، متاهل و سرپرست خانوار، عدم استفاده از امکانات و تسهیلات دولتی و همچنین عدم سابقه مالکیت را داشته باشند.

نحوه بهره‌مندی از امتیاز استفاده از تسهیلات صندوق پس­انداز یکم در طرح اقدام ملی مسکن به چه صورت است؟

افرادی که دارای امتیاز استفاده از تسهیلات صندوق پس­انداز یکم می­باشند، پس از تأیید نهایی شرایط استفاده از طرح اقدام ملی مسکن و واریز سهم آورده خود به بانک، می­توانند تقاضای استفاده از تسهیلات مسکن یکم را به بانک اعلام کنند و مطابق ضوابط این تسهیلات در هر شهر بانک اقدام به پرداخت تسهیلات می‌کند.

آیا امکان تغییر شهر محل ثبت‌نام وجود دارد یا خیر؟

خیر. امکان جابه‌جایی و تغییر شهر مورد تقاضای ثبت‌نام‌کنندگان وجود ندارد.

شرایط پرداخت آورده متقاضی و تسهیلات وام در طرح اقدام ملی مسکن

درخصوص شرایط مالی پروژه‌های طرح قابل ذکر است که بهای زمین بصورت فروش اقساطی ۵ ساله اخذ می‌شود و تسهیلات بانکی قابل اعطا برای ساخت این واحدها نیز به میزان ۱۰۰ میلیون تومان، با نرخ سود ۱۸ درصد (بدون سپرده‌گذاری) و بازپرداخت ۱۲ ساله است. ضمنا لازم به ذکر است متقاضیانی که در این طرح ثبت‌نام ‌کرده‌اند و دارای حساب مسکن یکم در بانک هستند، می‌توانند از مزایای تسهیلات صندوق مسکن یکم (کسر از میزان آورده متقاضی) وانتقال آن به این طرح بهره‌مند شوند.

افرادی که پیامک واریز وجه را دریافت کرده ­اند چه مبلغ، به چه حسابی و چه بانکی باید واریز و مراجعه کنند؟

نحوه پرداخت آورده متقاضی در طول دوره ساخت در اراضی در اختیار وزارت راه و شهرسازی به شرح جدول ذیل است:

– بعد از تأیید شرایط متقاضی

– ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون ریال

– پایان اجرای فونداسیون

– ۱۵ درصد سهم آورده متقاضی

– پایان اسکلت و سقف

– ۲۵ درصد سهم آورده متقاضی

– پایان سفت کاری

– ۲۵ درصد سهم آورده متقاضی

– پایان نازک کاری

– ۲۰ درصد سهم آورده متقاضی

– تحویل واحد

– ۱۵ درصد سهم آورده متقاضی

اداره کل راه و شهرسازی/ دستگاه متولی طرح اقدام ملی موظف است پس از بررسی های لازم در خصوص صحت اطلاعات درج شده در سامانه، متقاضی واجد شرایط تأیید شده در سامانه را جهت افتتاح حساب مسدودی به نام ایشان حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز کاری به بانک عامل معرفی کند.

متقاضی موظف است ظرف مدت حداکثر ۱۵ روز کاری رقم اولیه اعلام شده به ایشان را به حساب مسدودی در بانک عامل واریز نماید.   چنانچه در مدت زمان مقرر متقاضی قادر به تأمین مبلغ  اولیه آورده نباشد، اداره کل راه و شهرسازی/ دستگاه متولی طرح اقدام ملی نسبت به حذف متقاضی و معرفی متقاضی واجد شرایط جایگزین اقدام می‌کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا