راه و شهرسازیصنایع ساختمانیمجله خبری

کوه‌خواری در بیخ گوش پایتخت

به گزارش ساختمان آنلاین:  67 سال است کوه بی‌بی شهربانو که جزو منابع عظیم گردشگری شهرستان ری است توسط کارخانه سیمان تهران بلعیده می‌شود و بر اساس مندرجات سایت این شرکت، بیش از 114 میلیون تن سیمان از این کوه استخراج و علاوه بر تأمین بخش عظیمی از سیمان استان تهران و کشور در ساخت طولانی‌ترین پل طبقاتی کشور، ساخت آزادراه تهران شمال با تأمین بیش از یک میلیون تن سیمان از این شرکت و ساخت متروی شهر تهران با تأمین بیش از یک میلیون تن سیمان استفاده می‌شود.

در حال حاضر سنت کوه‌خواری در ری در سایه سکوت و کم‌توجهی مسئولان ادامه دارد و در سال‌های نه‌ چندان دور این کوه عظیم به تلی از سیمان تبدیل می‌شود.

برداشت‌های بی‌رویه کارخانه سیمان تهران از کوه بی‌بی شهربانو علاوه بر تخریب یک منبع عظیم از منابع طبیعی اثرات غیرقابل جبرانی برای سلامت مردم این منطقه نیز دارد و در سال‌های گذشته دود، گرد و غبار ناشی از فعالیت این کارخانه در محدوده مسکونی موجب بروز ناراحتی‌های تنفسی و مشکلات قلبی از شده است.

کارشناسان تنها راه نجات این منابع طبیعی و ظرفیت ارزشمند گردشگری را ثبت این کوه در لیست آثار ملی می‌دانند و معتقدند از این طریق می‌توان جلوی بهره‌برداری بیش‌ازاندازه این کارخانه را گرفت.

در این راستا و به‌ منظور جلوگیری از این پدیده در ری باید ادارات میراث فرهنگی، محیط‌زیست، منابع طبیعی و صمت که هماهنگ شده و جلسه راهبردی و اجرایی برای این موضوع برگزار شود.

تأمین 60 درصد از سیمان استان تهران از کوه بی‌بی شهربانو

سید عباس حسینی با اشاره به عملکرد بی‌وقفه کارخانه سیمان اظهار داشت: کارخانه سیمان تهران در ری به‌ طور کلی در حدود 60 درصد از سیمان استان تهران و 13 درصد از سیمان مصرفی کشور را تأمین می‌کند.

وی افزود: تمامی مواد اولیه سیمان مصرفی کارخانه سیمان تهران از 6 معدن مجاور آن در کوه‌های بی‌بی شهربانو استخراج می‌شود.

مدیرعامل شرکت سیمان تهران در ادامه گفت: سیمان کالایی قابل ذخیره‌سازی نیست و حداکثر بین دو تا سه ماه می‌توان آن را نگهداری کرد و از سویی حجیم بودن آن هزینه انبارداری را افزایش می‌دهد؛ بنابراین کوچک‌ترین توقف و تأخیر در تولید و تحویل، تأثیر سریع و غیرقابل‌ انکاری را در بازار به وجود می‌آورد.

نوروز تقی‌پور با اشاره به کوه‌خواری ادامه‌دار در ری اظهار داشت: در سفر اخیر نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس به ری از پدیده کوه‌خواری بازدید به عمل آمد تا نمایندگان نیز وضعیت موجود کوه‌خواری در کوه بی‌بی شهربانو از نزدیک مشاهده و از شدت این فاجعه محیط زیستی مطلع شوند.

وی افزود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته اداره میراث شهرستان ری از مسئولان مربوطه درخواست کرده تا خواسته ما را منعکس کنند و با ارائه راهکار مناسبی پدیده کوه‌خواری را متوقف کنند.

رئیس اداره میراث شهرستان ری در ادامه گفت: رفع این مشکل نیاز به نگاه، عزم، اراده و تصمیم ملی دارد و مسئولان استانی و کشوری باید برای حل این مشکل ورود کنند زیرا اداره میراث به‌تنهایی توانایی برطرف کردن این مشکل را ندارد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا