بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

تغییر کانال هزینه وام مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین: در راستای روند صعودی قیمت اوراق در هفته اخیر رکورد دیگری در این بازار به ثبت رسید. در همین رابطه در یازدهمین روز آبان ماه هزینه هر برگ از اوراق تسهیلات بانک مسکن به بیشترین سطح خود درماه دوم پاییز رسیده و وارد کانال 70 هزار تومان شد.

به طور کلی اوراق بانک مسکن در جهت اخذ وام مسکن بین متاهلین و مجردین توزیع می شود. ارزش هر کدام از اوراق در بازار خرید و فروش وام مسک کشف شده و اعتبار هرکدام از آنها 500 هزار تومان است. اما این قیمت در روز جاری چه محدوده ای را به ثبت رسانده است؟

افزایش هزینه وام مسکن در 11آبان ماه

قیمت این اوراق در روز جاری نسبت به روز گذشته 550 تومان افزایش داشته و به 70 هزار و 470 تومان رسید. این نخستین روزی است که در ماه آبان قیمت این اوراق وارد کانال 70 هزار تومان می شود.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه وام مسکن برای مجردین در روز جاری  19 میلیون و 730 هزار تومان و برای متاهلین 33 میلیون و 820 هزار تومان ثبت شد.

مقایسه هزینه وام مسکن برای مجردین و متاهلین در دومین ماه پاییز نشان می دهد این رقم بیشترین هزینه ای است که متقاضیان تاکنون در این ماه پرداخت کرده اند. روند این اوراق نشان از مسیر صعودی وام در روزهای اخیر داشته است.

رکوردزنی نرخ سود موثر وام مسکن در 11 آبان

با توجه به آن که متقاضیان برای دریافت از این طریق مجبور به پرداخت هزینه از دو طریق هستند نرخ سود وام نیز موازی با قیمت اوراق تغییر کرده و از حد اسمی خود فاصله می گیرد.

در همین خصوص یاوجود آنکه نرخ سود وام مسکن در سطح اسمی برابر با 17.5 درصد اعلام شده اما در یازده آبان ماه با تغییر قیمت اوراق به بالاترین سطح خود در ماه دوم پاییز دست پیدا کرد. این سطح معادل با 21.55 درصد بوده و از سطح اسمی خود 4.05 درصد بیشتر است.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در روز یازده آبان برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با 179 میلیون و 850 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 333 میلیون و 750 هزار تومان برآورد شد.

این رقم نیز موازی با سایر متغیرهای یاد شده در بازار وام مسکن به بیشترین حد خود در ماه آبان دست پیدا کرده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا