بورس و بازارمجله خبری

رکورد هزینه وام مسکن در تابستان 1400 شکست

به گزارش ساختمان آنلاین:  روند ثابت یک ماهه در هزینه وام مسکن سرانجام در روز 17 مرداد ماه متوقف شد. افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن در روز جاری سبب شد تا هزینه وام مجردین از مرز 17 میلیون تومان عبور کرده و به رکورد خود در تابستان سال جاری دست پیدا کند.

با این وجود دامنه جابجایی قیمت وام برای مجردین در حدود 350 هزار تومان و برای متاهلین در حد 580 هزار تومان بوده است.

رکورد هزینه وام مسکن در تابستان 1400

روند روزانه قیمت وام مسکن از 10 تیر ماه تا روز قبل تقریبا ثابت بوده و در سطح 60 هزار تومان نوسان داشت . افزایش قیمت اوراق تسهیلات وام مسکن سبب شدتا برای نخستین بار در تابستان 1400 این قیمت به کانال 61 هزار تومان وارد شود.

در همین خصوص اعتبار هر ورق 500 هزار تومان بوده و با توجه به سقف وامی که بانک مسکن برای اشخاص معین کرده مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

در نتیجه هزینه وام مسکن برای مجردین که در 48 روز گذشته کمتر از سطح 17 میلیون تومان بود امروز از این رقم فرارتر رفته و رکورد بیشترین قیمت را در این تاریخ به ثبت رسانید.

همین اتفاق برای متاهلین نیز رقم خورد و با 570 هزار تومان افزایش در روز یکشنبه به 29 میلیون و570 هزار تومان رسید.

اما این تنها مبلغی نیست که متقاضیان در قبال وام مسکن می پردازند. زیرا خریداران اوراق باید در طول 12 سال این وام را باز پرداخت کنند. این با توجه به اوراق خریداری شده در روز جاری برای مجردین 177 میلیون و 360 هزار تومان بوده و برای متاهلین 329 میلیون و 500 هزار تومان محاسبه شد.

نرخ سود وام مسکن در 17 مرداد

هزینه‌ای که متقاضیان وام برای دریافت مبلغی مشخص می پردازند به دو قسمت تقسیم می شود.

بخشی از آن پولی است که در ازای دریافت وام مسکن می پردازند و بخشی دیگر مبلغ دریافتی وام است که در طول 12 سال با نرخ تنزیلی مشخص باز پرداخت می کنند.

با لحاظ این مبلغ دیگر نرخ سود وام مسکن در حد نرخ اسمی 17.5 درصد نخواهد بود.

محاسبات نشان می دهد که نرخ واقعی وام مسکن تا روز شنبه شانزدهم مرداد ماه 20.8 درصد بوده که با 0.1 واحد درصد افزایش در روز یکشنبه به 20.9 درصد رسید.روند هفتگی قیمت اوراق نشان از ادامه روند صعودی در هزینه وام مسکن دارد.

 

روند صعودی رشد هفتگی هزینه وام مسکن

مقایسه قیمت ها در هر تاریخ با یک هفته قبل خود گویای رشد هفتگی آن است. مسیر این رشد از ابتدای مرداد ماه تا کنون روندی صعودی را در روزهای بعد از این قیمت مجسم می کند.

در ابتدای مرداد ماه روندنزولی رشد هفتگی قیمت وام مسکن آغاز شده و تا روز شنبه 16 مرداد ماه ادامه داشت.

پس از آن با افزایش در قیمت اوراق تسه رشد هفتگی هزینه وام برای متقاضیان 2 درصد شده و سیری صعودی را تصویر کرده است.

این در حالی است که هزینه وام در روزهای اخیر مسیری نوسانی داشته است. بنابراین اگر قیمت وام بخواهد رفتار روزانه خود را ادامه دهد با این استدلال ممکن است باز هم قیمت هر کدام از اوراق به کانال 60 هزار تومان بازگردد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا