بورس و بازارمجله خبری

وام مسکن گران می‌شود؟

به گزارش ساختمان آنلاین:   هزینه وام مسکن در روزهای پایانی مرداد ماه در مسیر صعودی قرار گرفته و نسبت به روزهای ابتدایی تابستان 2.7 درصد افزایش پیدا کرد. این اتفاق موجب شد تا قیمت وام برای مجردین در بالاتر از سطح 17 میلیون تومان و متاهلین بیش از 29 میلیون تومان قرار بگیرد.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.در هفته اخیر این هزینه در بانک مسکن در سطحی بالاتر از 60 هزار تومان قرار داشته است.

هزینه خریداوراق مسکن در مرداد 1400

در روز 16 مرداد ماه  قیمت متوسط هر ورق 60 هزار و 500 تومان بوده که در نهایت در یک مسیر صعودی در روز 24 مرداد ماه به 61 هزار و 300 تومان رسید. این درحالیست که اعتبار هر ورق  500 هزار تومان است و به اعتبار آن می توان 500 هزار تومان وام مسکن از بانک مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها از 16 میلیون و 900 هزار تومان به 17میلیون و 160 هزار تومان رسید. این رقم در ابتدای هفته برای متاهلین 29 میلیون تومان محاسبه شده بود که در انتها با رشدی  1.3 درصدی در حد 29 میلیون و 430 هزار تومان برآورد شد.

در بازه مورد بررسی بالاترین قیمت تهیه اوراق تسه در روز 20 مرداد ماه به ثبت رسیده که برابر با 17 میلیون و 190 هزار تومان برای مجردین و 29 میلون و 470 هزار تومان در متاهلین بوده است.

رکورد نرخ سود موثر؛ 20.93 درصد

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد؟

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه های هر روزه اوراق تسه از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای متقاضیان برابر با 20.91 درصد محاسبه می شود. به طور کلی نرخ سود در این مدت در بازه 20.82 درصد تا 20.93 درصد نوسان داشته است.

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند در روز 24 مرداد ماه برابر با 177 میلیون و 260 هزار تومان بود محاسبه شد. این رقم برای متاهلین نیز در نهایت به 329 میلیون و 355 هزارتومان رسید.

روند صعودی قیمت وام مسکن در پایان مرداد

روند میانگین هفت روزه قیمت اوراق می‌تواند به صورت کلی مسیر میانگین و دورنمای آماری در این متغیر را برآورد کند. در همین رابطه بررسی متوسط هفت روزه قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن در تابستان سال جاری نشان میدهد هزینه خرید هریک از برگه های اوراق به طور متوسط تا پایان مرداد ماه روندی صعودی داشته است.

این هزینه در روزهای ابتدایی تابستان به صورت میانگین در سطح 60 هزار تومان بود. در میانه تیر ماه این قیمت ها نزولی کوتاه را تجربه کرده و پس از برخورد به کف 57 هزار و 400 تومانی دوباره روندی افزایشی به خود گرفتند . درنهایت در روز 24 مرداد ماه میانگین هفت روزه قیمت به 61 هزار تومان رسیده و طبق نمودار همچنان تمایل به صعود دارد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا