بورس و بازارمجله خبری

وام مسکن گران شد

به گزارش ساختمان آنلاین: در چهاردهم بهمن ماه قیمت خرید وام مسکن پس از روند نزولی خود در چند روز گذشته دوباره شدت گرفت . روند نزولی قیمت اوراق تسهیلات مسکن که از هفته پیش آغاز شده بود در روز 11 بهمن ماه به کف 50 هزار تومانی برخورد کرده و دوباره به مسیری صعودی خود بازگشت.

در همین راستا وام مسکن متاهلین که به کمترین میزان خود در چند ماه اخیر رسیده به زیر 25 میلیون تومان رسیده بود،  به بالاتر از 26 میلیون تومان بازگشت. اما این هزینه برای مجردین چه تغییراتی داشته و نرخ سود را چه حد جابجا کرده است؟

هزینه وام مسکن

قیمت اوراق وام مسکن نسبت به روز یک شنبه با 2 هزار و 300 تومان افزایش 53 هزار تومان رسید. این افت قیمت، هزینه اوراق را از پرتگاه 50 هزار تومان دورتر کرد.

مجردها برای تهیه وام مسکن که سقف آن 140 میلیون تومان است نیازمند خرید 280 عدد از اوراق تسه و متاهلها با سقف 240 میلیون تومان، 480 عدد از آن هستند.

با توجه به آن که به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام جهت خرید خانه از وام مسکن اخذ کرد این قیمت برای مجرد ها به 15 میلیون و 600 هزار تومان در 14 بهمن ماه رسید. یعنی بیشتر از 15 میلیون تومان. این افزایش قیمت پس از ثبت رکورد ارزانی در روز های ابتدایی هفته اخیر بوده است.

قیمت وام مسکن متاهلین نیز طبق همین محاسبه در روز سه شنبه 14 بهمن ماه به 26 میلیون و 700 هزار تومان افزایش پیدا کرد.

اما این هزینه با مجموع پولی که متقاضیان در ازای اخذ وام مسکن در طول 12 سال به بانک مسکن باز پراخت می کنند تمام مبلغی است که آنها برای وام مسکن می پردازند. با لحاظ کردن هزینه وام مسکن دیگر نرخ سود این وام، 17.5 درصد نخواهد بود.

نرخ سود وام مسکن

هزینه‌ای که متقاضیان وام برای دریافت مبلغی مشخص می پردازند به دو قسمت تقسیم می شود.

بخشی از آن پولی است که در ازای دریافت وام مسکن می پردازند و بخشی دیگر مبلغ دریافتی وام است که در طول 12 سال با نرخ تنزیلی مشخص باز پرداخت می کنند.

محاسبات نشان می دهد که نرخ واقعی  سود وام مسکن در روز سه شنبه 14 بهمن ماه 20.5 درصد است.

این نرخ در مقایسه با نرخ سود اسمی خود 3 واحد درصد فاصله دارد.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را باید به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در روز بیست و نهم دی ماه برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند نسبت به یک شنبه ابتدای این هفته نزدیک به یک میلیون و 380 هزار تومان افزایش پیدا کرده و  برابر با 175 میلیون و 700 هزار تومان خواهد بود.

این رقم برای متاهلین 324 میلیون و 200 هزار تومان برآورد شده و نسبت به روز یکشنبه 2 میلیون و 400 هزار تومان گران تر است.

 

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا