بورس و بازارمجله خبری

نرخ تورم ماهانه مسکن تهران در آذرماه منفی ۸.۵ درصد شد

به گزارش ساختمان آنلاین: مرکز آمار نرخ تورم مسکن در آذر ۱۳۹۹ را منتشر کرد. این آمار براساس اطلاعات خام موجود در سامانه املاک و مستغلات وزارت مسکن و شهرسازی بوده است.

عدد شاخص در آذرماه ١٣٩٩ بر اساس ماه پایه فروردین ١٣٩٥ به عدد ۵۸۹.۸ رسید که نسبت به ماه قبل ٨.٥ درصد کاهش داشته است.

منظور از تورم ماهانه درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری نسبت به عدد شاخص ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه آبان ۹۹ برابر ۱.۳ درصد بوده است که در آذر ماه این نرخ روند نزولی داشته (۹.۸ درصد کاهش یافته) و به رقم ۸.۵ درصد رسیده است

کاهش تورم نقطه‌ای مسکن در آذرماه

نرخ تورم نقطه‌ای نشان دهنده درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در آذر ماه امسال به عدد ۸۳ درصد رسیده است؛ یعنی بایدخریداران برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به آذر ١٣٩٨، ۸۳ درصد بیشتر پرداخت کنند.

 تورم نقطه‌ای این ماه در مقایسه با ماه قبل (آبان ماه که برابر ۱۱۴.۷ بود) ٣١.٧ واحد درصد کاهش یافته است.

افزایش تورم سالیانه مسکن در آذر۹۹

منظور از نرخ تورم سالیانه؛ درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل است.

مرکز آمار نرخ تورم سالیانه آدرماه ۹۹ املاک مسکونی در تهران برابر ۹۸.۲ درصد اعلام شده که نسبت به ماه قبل (آبان ماه) که برابر با ۶۵.۲ درصد بوده  ۳ واحد درصدی را نشان می‌دهد.

بررسی نمودار قیمت مسکن در شهر تهران حاکی از این است که با شیوع بیماری کرونا قیمت مسکن در فروردین ماه نسبت به اسفند سیر نزولی داشته است اما این کاهش قیمت‌ها محدود بود و از اردیبهشت ماه دوباره روند رو به رشد خود را شروع کرده و در ماه‌های بعد این صعود قیمت‌ها ادامه یافته است. به گونه‌ای که نرخ تورم نقطه‌ای در شهریور ۱۰۰ درصد رشد کرده است.

اگرچه رشد قیمت مسکن تهران صعودی بوده اما از مردادماه رشد قیمت‌ها نسبت به ماه‌های قبل با شیب کمتری انجام شده و در آبان ماه تقریبا به رشد منفی ۸.۵ درصد رسیده است یعنی نه تنها نسبت به ماه قبل افزایش قیمت نداشتیم بلکه در آذرماه قیمت‌ مسکن در تهران نسبت به آبان ماه ۸.۵ درصد کمتر بوده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا