مجلس و ارگان هامجله خبری

پول ساخت مسکن باید از بورس تامین شود نه بانک

به گزارش ساختمان آنلاین:  مهدی طغیانی با اشاره به تاثیر ایجاد صندوق های سرمایه‌گذاری جهت تامین مالی ساخت واحدهای مسکونی گفت: صندوق‌ها سرمایه‌گذاری بورسی در حوزه مسکن همواره در کشورهای مختلف دنیا وجود داشته است؛ چرا که بحث سرمایه گذاری و تامین مالی در حوزه ساخت مسکن را نباید صرفا به بانک‌ها محدود کرد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: تجربه‌های ناموافق زیادی از تامین مالی ساخت مسکن از طریق بانک‌ها در پروژه‌های بزرگی مانند مسکن مهر و مسکن اجتماعی داریم.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه تامین منابع مالی ساخت مسکن از طریق بانک‌ها عوارض مختلفی برای اقتصاد کشور به همراه دارد اضافه کرد: فعال شدن صندوق های سرمایه‌گذاری به صورت صندوق پروژه درحوزه تولید مسکن و جمع کردن سرمایه‌‌های خرد مردم می‌تواند بسیار مفید باشد ضمن اینکه مانند تامین مالی بانکی عوارضی مانند تورم زایی ندارد چرا که خلق پول نمی‌کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان این که ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی، موجب تنوع بخشی در حوزه تامین مالی مسکن می‌شود، ادامه داد: متاسفانه حوزه تامین مالی در کل زمینه های اقتصادی ایران به ویژه مسکن متنوع نیست و بیشتر متکی به مسائل بانکی است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: تصویب ماده (5) طرح جهش تولید و تامین مسکن را می‌توان تحولی در تامین مالی مسکن از طریق بازار سرمایه دانست و نتیجه آن هم با جذب سرمایه های خرد، کمک هر چه بیشتر بازار سرمایه به ساخت مسکن در کشور خواهد بود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا