مسکن مهر؛ پروژه‌ای که با بی‌مهری تمام رو به پایان است

فروش اقساطی رویای مستمندان!

0

مسکن مهر که روزگاری با هدف خانه‌دار شدن اقشار مستمند و ضعیف جامعه ساخته می‌شد، اکنون در مرحله‌ای قرار دارد که سر قیمت آن چک و چانه زده می‌شود و در ایده‌آل‌ترین حالت ممکن، برای خرید هر واحد آن باید چیزی در حدود حداقل 700 تا 800 میلیون تومان هزینه کرد. این در حالی است که در سال‌های نخست، این واحدها با قیمتی در حدود 30 تا 40 میلیون تومان به متقاضیان تحویل داده می‌شد اما با ورود دلالان و سوداگران به این بازار و کیسه دوختن برای مال‌اندوزی از سهم اقشار کم‌درآمد، وضعیت قیمتی آن در مسیر اسفناکی قرار گرفت. شوری این داستان به جایی رسیده که اکنون فروش اقساطی این واحدها با قیمت‌های نجومی، برای دولت و دیگر سازمان‌های ذی‌ربط تبدیل به یک برگ زرین شده، به‌طوری که عضو هیات مدیره بانک مسکن، فروش اقساطی ۸۹ هزار و ۸۰۵ واحد مسکونی مهر طی یک سال گذشته را با افتخار در رسانه‌ها اعلام می‌کند.

به گزارش ساختمان آنلاین:  محمدحسن علمداری عضو هیات‌مدیره بانک مسکن، تازه‌ترین وضعیت فروش اقساطی مسکن مهر را برای امسال توضیح داد.

عضو هیات‌مدیره بانک مسکن با اشاره به اینکه تاکنون ۲ میلیون و ۹۴ هزار و ۷۲۶ واحدمسکونی مهر فروش اقساطی و تعیین‌تکلیف شده است از فروش اقساطی ۸۹ هزار و ۸۰۵ واحد در سال جاری طبق تازه‌ترین آمار، خبر داد.

علمداری تسهیلات باقی‌مانده واحدهای شهری مسکن مهر را ۲۶۴ هزار و ۵۳۵ واحد عنوان کرد و در بیان احتمال اختلاف آمار بانک مسکن با دیگر آمار ارایه شده مسکن مهر، توضیح داد: با تاکید وزیر راه و شهرسازی چنانچه تمام مسائل واحدهای مسکونی مهر از جمله مباحث زیربنایی حل نشده و تکمیل نشده باشد، بانک حق قسط‌بندی و واگذاری به افراد را ندارد در حالیکه عملا بخش عمده‌ای از این واحدها به مردم واگذار شده و متقاضیان در واحدها ساکن شده‌اند.

وی نزدیک به ۱۰۰ هزار پرونده مسکن مهر را دارای مشکلات قضایی و جانمایی عنوان کرد که از لیست مسکن مهر خارج شدند.

علمداری میزان استقبال مردم را برای مشارکت در طرح مسکن مهر و خریداری واحدهای باقیمانده، مثبت ارزیابی کرد و دلایل آن را افزایش قیمت مسکن در کلانشهرها برشمرد.

این اعداد و ارقام در حالی مطرح می‌شود که پروژه مسکن مهر از ابتدا بنایی برای گره خوردن با قیمت‌های پایتخت و کلان‌شهرها نداشت و قرار بود با کمترین قیمت ممکن، قشر نیازمند و ضعیف جامعه را صاحب سرپناه کند. به عقیده بسیاری از کارشناسان، وضعیت فعلی این پروژه و قیمت‌های حاکم بر آن، حاصل مدیریت غلط و سوداگری در سطوح مختلف است؛ پروسه‌ای که رویای خانه‌دار شدن قشر کم‌درآمد جامعه را به مرحله فروش اقساطی با قیمت‌های عجیب‌وغریب کشانده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.