راه و شهرسازیمجلس و ارگان هامجله خبری

فرونشست زمین، گلشهر را تهدید می‌کند

به گزارش ساختمان آنلاین:   رضا اسلامی در جلسه فرونشست زمین که در گلپایگان برگزار شد، اظهار کرد: زمین در این شهرستان سالانه بین ۱۳ تا ۱۹ سانتی‌متر فرونشست می‌کند در حالی که نرخ جهانی فرونشست زمین هفت میلی‌متر در سال است.

وی گفت: گلپایگان در مسیر گسل‌های فعال شازند، موته غربی و شرقی قرار دارد و نیروی ذخیره شده این گسل‌ها با عامل محرکی مثل فرونشست تخلیه می‌شود.

مدیر کل زمین شناسی استان اصفهان گفت: در شهر گلشهر علاوه بر زمین‌های کشاورزی در بافت واحدهای مسکونی نیز ترک ایجاد شده است و در صورتی که زمین زلزله ۴.۵ ریشتر اتفاق افتد، تحمیل بار مالی و جانی دور از انتظار نیست.

اسلامی با تأکید بر ضرورت تقویت آبخوان‌ها، گفت: انتقال آب‌های بین استانی منجر به خشکیدن آب‌های زیرزمینی می‌شود.

آبرسانی سیار به سه روستای شهرستان

ناصر دهقانی، مدیر آب و فاضلاب شهرستان گلپایگان نیز در این جلسه، اظهار کرد: از محل تصفیه خانه آب گلپایگان برای مصرف آب شرب شهرستان ۳۶۰ لیتر در ثانیه سهم داریم که از این‌مقدار ۲۸۰ لیتر در ثانیه مصرف می‌شود.

وی با بیان اینکه ۴۰ حلقه آب چاه مجاز برای مصرف شرب داریم که تعداد زیادی از آنها خشک شده است، افزود: میزان آبدهی چاه‌های تأمین کننده آب شرب روستاهای در و تیکن و شورچه در حد دو لیتر است و از این پس آبرسانی سیار اجرا می‌شود.

مدیر آب و فاضلاب شهرستان گلپایگان گفت: بحران فرونشست زمین در منطقه گلشهر به حدی است که موجب ترک لوله‌های آبرسانی نیز می‌شود.

در ضلع شمالی شهر گلشهر زمین فرونشست کرده است

در ادامه علی نیکبخت، شهردار گلشهر نیز اظهار کرد: در ضلع شمالی این شهر از محله ورزنه تا وداغ زمین فرونشست کرده است.

وی افزود: اگر در این منطقه مطالعه جامع و کاملی از لحاظ زیر ساختی صورت نگیرد با پدیده بحرانی فرونشست زمین کشاورزی و مسکونی مواجه خواهیم بود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا