راه و شهرسازیمجله خبری

شورای عالی شهرسازی خواستار تخریب ویلاهای غیرمجاز روستای زیارت شد

به گزارش ساختمان آنلاین: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۱۳ بهمن ۹۹ با عنایت به تصمیمات مقرر در جلسه ۱ مرداد ۹۸ کمیته تخصصی فراقوه ای مبارزه با زمین خواری گزارش استانداری گلستان پیرامون نحوه ساخت و ساز محور زیارت را در چارچوب مصوبه قبلی مورخ ۲ مرداد ۹۵ خود با حضور مشاور معاون اول رئیس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی مورد استماع قرارداد و ضمن امعان نظر به صورت جلسه ۸ بهمن ۹۹‬ کمیته فنی تصمیماتی به شرح زیر اتخاذ کرد:

بنا بر گزارش ارائه شده روند تخلفات ساخت در محور و پیرامون روستای زیارت نسبت به سال ۱۳۹۵ فزاینده است و اقدامات مراجع و دستگاه ذی ربط استانی در این خصوص مقرون به توفیق نبوده است.

این موضوع متأسفانه حتی در خصوص ساخت و سازهای خلاف دولتی نیز مصداق دارد.

همچنین دامنه ساخت و سازها در پیرامون روستا بسیار فراتر از محدوده روستا و حتی حریم شهر گرگان است و عرصه‌ای به مساحت ۴۵۰ هکتار را تماماً در داخل منطقه حفاظت شده جهان نما به صورت پراکنده در بر گرفته است. این درحالی است که محدوده طرح هادی روستا فقط ۴۶.۵ هکتار است.

لذا پیرو مصوبه ۲ مرداد ۹۵ شورای عالی شهرسازی و معماری تأکید می‌دارد برخورد قاطع و صدور رأی قلع و تخریب برای ساخت و سازهای واقع در مواضع یاد شده (به غیر از شرط مربوط به قلع بنا در اراضی با شیب بیش از ۱۵ درصد که به نوعی متکی بر ضوابط و معیارهای فنی و اجرایی است) نص صریح قانون و حداقل اقدامات مورد انتظار در برخورد با ساخت وسازهای مذکور است.

هر گونه تسامح و تساهلِ نظام حکمروایی کشور در این خصوص با توجه به جذابیت‌های فوق العاده منطقه، زمینه ساز تشدید ساخت و سازها و تخریب وسیع بخش‌های زیادی از منطقه حفاظت شده و جنگل با ارزش هیرکانی و تکرار تجاربی نظیر محور فیروزکوه، گردنه حیران، لواسان و … خواهد بود.

این در حالی است که هیچ یک از موارد مذکور به لحاظ اهمیت اکولوژیک و حساسیت طبیعی هم پایه این منطقه نیست.

مخالفت شورای عالی شهرسازی با الحاق روستای زیارت به محدوده شهر گرکان برای جلوگیری از ایجاد رانت در اراضی روستایی

از نظر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران هرگونه پیشنهاد مراجع استانی مبنی بر الحاق عرصه‌های دست اندازی شده به شهر گرگان، به عنوان ناحیه منفصل شهری، ارتقای روستا به نقطه شهری، ایجاد شهر جدید و شهرک و یا تهیه طرح شهرسازی برای آنها صرف نظر از رانت گسترده و ارزش افزوده بلاوجهی که برای متخلفان ایجاد خواهد نمود، متضمن ارسال پیام تلویحی منفعلانه به متعرضان به ذخیره گاه‌های ارزشمند طبیعی و تسهیل گر تبدیل ثروت‌های عمومی به ثروت شخصی خواهد بود.

دغدغه مندی رهبر معظم انقلاب نسبت به ساخت و سازهای غیر مجاز روستای زیارت

شورای عالی شهرسازی ضمن مخالفت با پیشنهادهای مذکور، تصمیماتی به شرح زیر اتخاذ کرد:

۱. با عنایت به پیگیری دفتر مقام معظم رهبری، رئیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ضمن ارسال گزارشِ اقدامات و مصوبات مراجع ملی و استانی، تبعات زیان بار هرگونه تسامح در برخورد با تخلفات را جهت استحضار معظم له و حسب صلاحدید صدور اوامر و احکام مقتضی تببین کند.

۲. با عنایت به اینکه بر اساس اظهارات مسئولان استان، آرای صادره جهت برخورد با متخلفان بعضاً توسط مراجع قضائی نقض و یا متوقف می‌شود، طی مکاتبه توسط رئیس شورای عالی شهرسازی و معماری ضرورت استفاده از همه ظرفیت‌های قانونی نظام حکمروایی کشور در برخورد قاطع با متخلفان و توقف روند فزاینده تخریب عرصه‌های جنگلی و منطقه حفاظت شده به استحضار رئیس قوه قضائیه رسانده شود.

۳- سازمان نظارتی منجسم تحت مدیریت مستقیم دادستان گلستان با مطالبه تکالیف قانونی همه دستگاه‌های ذی مدخل در موضوع اعم از دستگاه‌های نظارتی و دستگاه‌های خدمات رسان، روند فزاینده تخریب و دست اندازی در عرصه‌های طبیعی و ملی منطقه در خارج از طرح هادی روستای زیارت را در چارچوب مصوبه ۲ مرداد ۹۵‬ شورای عالی شهرسازی، خصوصاً بخش جنوبی روستا، کنترل و متوقف کند.

ارائه انشعابات آب، برق و گاز به ویلاهای غیر مجاز زیارت ممنوع شد

۴. با نظارت استاندار گلستان ارائه هرگونه خدمات زیر بنایی (آب، برق و گاز …) توسط دستگاه‌های خدمات رسان به ساخت و سازهای خلاف موضوع این مصوبه متوقف شود.

۵. طرح هادی روستای زیارت با هدف ساماندهی به ساخت و سازهای متعلق به بومیان و تأمین نیازهای توسعه‌ای ناشی از رشد طبیعی روستای زیارت تحت عنوان «طرح ویژه سکونتگاه روستایی زیارت» ظرف مدت یک ماه توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با رعایت شرایط زیر بازنگری و پس از اخذ مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان جهت تصویب نهایی به شورای عالی شهرسازی و معماری ارائه شود.

۵-۱. حریم و بستر رودخانه مطابق نظر آب منطقه‌ای تحت کاربری حریم در اسناد طرح منعکس شود.

۵-۲. عرصه‌های منابع طبیعی واقع در حاشیه خط محدوده و یا ساخت و سازهایی که متعلق به بومیان منطقه نیست (همسو با نظر شورای برنامه ریزی و توسعه استان) به هیچ وجه مشمول الحاق نخواهند بود.

۵-۳. کلیه اراضی منابع ملی که بنا به ضرورت و تخلخل قطعات در داخل محدوده روستا واقع می‌شود، صرفاً به خدمات غیر انتفاعی پشتیبان سکونت و خصوصاً کاربری گردشگری (جهت پاسخگویی به نیاز گردشگران واقعی) تخصیص یابد.

۵-۴. قطعات با شیب زمین ۱۵ تا ۳۰ در صد در صورتی که با احراز سایر شروط صدرالاشاره در محدوده طرح ویژه روستا واقع شوند، صرفاً در صورت عدم وقوع بر عرصه‌های رانشی یا لغزشی (بنا به تأیید مرجع ذی صلاح مربوطه) مجاز به احداث بنا یا تثبیت کاربری خواهند بود.

۶. با عنایت به وقوع کل اراضی پیرامون روستا در منطقه حفاظت شده متعاقب تصویب طرح ویژه در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، مصوبه شورای عالی محیط زیست اخذ شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا