بورس و بازارمجله خبری

بازار مسکن مشهد در رکود قرار دارد

به گزارش ساختمان آنلاین:  علی مرادزاده در ارتباط با وجود رکود در بازار فعلی مسکن بیان‌ کرد: در شهر مشهد سقف قیمت مسکن، هنوز از متری 50 میلیون تومان نگذشته‌ است؛ اما رکود در بازار وجود دارد و قابل کتمان نیست و در زمانی که رکود در بازار عارض می‌شود و فروشنده نیاز به پول دارد، مجبور است گاها قیمت را پایین بیاورد.

وی افزود: البته نمی‌توان این موضوع را به کل تعمیم داد؛ اما دیده‌شده برخی تا 10 درصد تخفیف نیز بر قیمت مسکن خود گذاشته‌اند و این تخفیف مساله معمولی‌ است و در تمامی کسب‌وکارها دیده‌می‌شود. سایر افراد فعلا دست نگه‌داشته‌اند تا ببیند تکلیف بازار مسکن چه می‌شود و هنوز تخفیفی بر ملک خود اعمال نکرده‌اند.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین مسکن مشهد در خصوص ثبات قیمت در شرایط رکود فروش در مشهد گفت: قیمت مسکن در چند ماهه اخیر تغییری نکرده‌ و تنها سرعت رشد آن گرفته ‌شده ‌است. یک سرعت رشد لحظه‌ای تا پیش از این در بازار وجود داشت که اگر کسی فروشی را اعلام می‌کرد، قیمت را برای روز بیان می‌کرد و توقع این بود که قیمت هر روز تغییر پیداکند؛ اما در حال حاضر التهاب از بین رفته‌ و بازار در حد معقولی ثابت شده ‌است.

در وضعیت فعلی بازار مسکن نظر خریدار غالب است

مرادزاده تصریح‌ کرد: در این بازار فعلا نظر خریدار غالب است و درچندماه پیش، نظر فروشنده قیمت را تعیین می‌کرد. از اردیبهشت ماه تا ابان ماه 99 بازار در رکود رفت؛ چرا که از یک طرف قیمت‌ها به‌ شدت افزایشی شد و از طرفی بحث سیستم‌های کلان بین‌المللی در بحث قیمت‌ها تاثیرگذار شد.

وی خاطرنشان‌ کرد: با گرم‌شدن تنور انتخابات امریکا و خصوصا مشخص شدن آقای بایدن به عنوان رئیس جمهور امریکا، بازار مسکن به نوعی متوقف شد و در آن زمان خریداران دست نگه‌داشتند؛ چرا که فکر می‌کردند با تغییر رئیس‌جمهور رویه‌ها تغییر و قیمت دلار کاهش پیدا خواهد کرد و خریدار در این شرایط عملا حاکم بر بازار شد.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین مسکن مشهد درخصوص تاثیر حذف قیمت مسکن از سایت‌ها در بازار مسکن عنوان‌ کرد: عدم درج قیمت‌های کاذب و غیرکارشناسی در سایت‌ها از اردیبهشت 99، حدود 10 تا 15 درصد به کاهش التهابات بازار کمک کرد. سایت‌ها قیمت غیرکارشناسی اعلام می‌کردند و همین قیمت، پایه مذاکره می‌شد و گاها به کف قیمت و پایه قیمت تبدیل می‌شد.

مرادزاده افزود: امیدواریم در آینده به جایی برسیم که قیمت کارشناسی پایه قیمت‌گذاری باشد؛ نه نظر خریدار و فروشنده، چرا که کفه ترازو به نفع هریک از این دو پایین برود، بازار از تعادل خارج خواهدشد. اگر پایه‌ای عینی برای قیمت‌گذاری وجود داشته‌باشد، به هیچ‌یک اجحاف نخواهد شد.

وی در خصوص افزایش احتمال قیمت مسکن در آینده اظهار کرد: در حال حاضر در دفاتر مشاورین املاک فایل‌های زیادی برای فروش وجود ندارد؛ چرا که سازندگان دیگر چیزی تولید نمی‌کنند و در صورت ادامه‌دار بودن شرایط، با مشکلی جدی در این بازار مواجه خواهیم بود.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین مسکن مشهد خاطرنشان‌ کرد: اگر مشخص شود که سیاست‌های بایدن و ترامپ تفاوتی با یکدیگر ندارد؛ کسانی که دست‌نگه‌داشتند و خرید نکردند، به بازارمسکن برمی‌گردند، به عنوان مثال کسانی که در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌بودند و از آن خیری ندیدند نیز به این بازار خواهند آمد و ناگهان با افزایش تقاضایی مواجه خواهیم شد و چون فایلی برای فروش وجود ندارد، قیمت ناخودآگاه افزایش می‌شود و این موضوع نگران‌کننده است.

مرادزاده در ارتباط با لزوم استفاده از قراردادهای رسمی عنوان‌ کرد: توصیه می‌کنیم هرکس که می‌خواهد خرید یا فروشی انجام دهد، از قراردادهای رسمی و دارای کدرهگیری استفاده کند به سراغ قراردادهای دستی نروند؛ چرا که این قراردادهای اعتباری ندارد و ممکن است خدایی ناکرده پولشان از دست برود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا