بورس و بازارمجلس و ارگان هامجله خبری

وعده دولت با نیاز بازار مسکن همخوانی دارد

به گزارش ساختمان آنلاین:  یکی از مهم ترین وعده های آیت الله ابراهیم رییسی، رییس دولت سیزدهم برای ساماندهی بازار مسکن جبران کمبود عرضه از طریق ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی است تا به این طریق بتواند نیاز تقاضای انباشته در بازار را پاسخ دهد و بخش زیادی از تقاضای بالقوه در بازار مسکن به تقاضای بالفعل تبدیل شود. از همین رو این سوال ایجاد شده که تامین سالانه یک میلیون واحد مسکونی برچه اساسی پیش بینی شده است؟

بررسی ها نشان می دهد محاسبات اولیه این وعده با مطالعات طرح جامع مسکن همخوانی دارد. مطابق با محاسبات انجام شده در قالب طرح جامع مسکن، بازار مسکن سالانه به ساخت حدود ۷۰۰ هزار واحد مسکونی در مناطق شهری نیاز دارد. طی سال های اخیر بخش زیادی از مسکن روستایی تخریب و نوسازی شده است. بنابراین می توان گفت در نگاه اولیه، پیش بینی و برنامه ریزی برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی در بازار مسکن با نیاز این بخش همخوانی دارد.

در این راستا کارشناسان برای تحقق این هدف چند نکته مهم را مورد توجه قرار می دهند. نکته اول، که به نظر می رسد در این مسیر باید موردتوجه قرار گیرد، تراکم خانوار در واحد مسکونی است. براساس مطالعات انجام شده، طی سال های اخیر باتوجه به افت قابل توجه عرضه مسکن و کافی نبودن استطاعت خانوار برای ورود به بازار و بالفعل کردن نیاز خود، تراکم خانوار در واحد مسکونی افزایش یافته است. به این معنا که در حال حاضر یک و نیم میلیون خانوار هستند که همراه خانوارهای دیگر در یک واحد مسکونی زندگی می کنند. عددی که به نوعی نشان دهنده میزان کمبود اساسی در بازار مسکن است.

حال ممکن است این ابهام به وجود آید که آیا در مقطع کنونی به میزان نیاز این یک و نیم میلیون خانوار، واحد مسکونی در بازار ساخته و عرضه نشده است؟ در پاسخ به چنین ابهامی با تاکید می توان گفت مسکن به این میزان عرضه شده اما نکته اساسی آن است که مسکن ساخته شده طی این سال ها در استطاعت این خانوارها نیست. پس نکته مهم دیگری که باید موردتوجه قرار گیرد این است که مساله اساسی بازار مسکن در نقاط شهری، کمبود مسکن نیست بلکه کمبود مسکن در استطاعت است که خانوارها با بودجه خود امکان خرید و بالفعل کردن نیاز خود را از آن طریق داشته باشند.

علاوه بر این موضوع دیگری که باید مدنظر سیاستگذاران بخش مسکن قرار گیرد که رفع این نیاز بازار مسکن به عرضه مسکن جدید و در استطاعت، دشوار و ضروری است که برای تامین و ساخت سالانه ۷۰۰ هزار واحد مسکونی(براساس محاسبات انجام شده در طرح جامع مسکن) یک برنامه ریزی با زمان بندی مناسب انجام شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا