در راستای رشد قیمت اوراق تسه مسکن علی‌رغم سقوط شاخص مطرح شد:

تبعیت قیمت اوراق مسکن از بازارهای موازی

0

رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: باوجود افزایش قیمت اوراق مسکن بازهم متقاضی برای خرید این اوراق زیاد بوده اما مبنایی برای تعیین قیمت آن وجود ندارد.

به گزارش ساختمان آنلاین :بررسی‌ها از بازار اوراق مسکن نشان می‌دهد قیمت اوراق تسه با روند رو به رشد به بیش از 42 میلیون تومان رسیده است . درواقع روند صعودی قیمت اوراق باوجود تداوم سقوط شاخص نشان‌دهنده عدم تبعیت از بازار اصلی بوده موضوعی که کارشناسان تبعیت اوراق را تغییرات قیمتی در بازارهای موازی را دلیل اصلی این رشد عنوان می‌کنند.

در این خصوص محمود فاطمی عقدا رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به ساختمان آنلاین، گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نیز رقابت تنگاتنگ بازار مسکن با بازار سرمایه، طلا و ارز باید ارزش این اوراق نیز به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای افزایش یابد.

وی بابیان اینکه در ماه‌های اخیر قیمت اوراق مسکن نوسانات زیادی را تجربه کرده است، افزود: در حال حاضر متقاضیان تسهیلات خرید مسکن که مجرد هستند باید حدود 17 میلیون تومان بابت خرید این اوراق پرداخت کنند که این رقم هزینه به‌عنوان هزینه مالی این تسهیلات محسوب می‌شود.

رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: باوجود افزایش قیمت اوراق‌مسکن بازهم متقاضی برای خرید این اوراق زیاد بوده اما مبنایی برای تعیین قیمت آن وجود ندارد.

فاطمی عقدا بابیان اینکه قیمت 90 هزار تومان بابت هر ورق گران است، ادامه داد: هزینه پولی تسهیلات خرید مسکن زیاد است.

وی بابیان اینکه باید تسهیلات سهل‌الوصول‌تر و ارزان‌تری برای بازار مسکن ایجاد شود، ادامه داد: تا زمانی که تسهیلات دیگری وجود نداشته باشد متقاضی برای دریافت این نوع تسهیلات زیاد است بنابراین قیمت اوراق مسکن نیز افزایش می‌یابد.

فاطمی عقدا ادامه داد: نبود سیاست کارآمد و مؤثر در حوزه تسهیلات مسکن عاملی برای ایجاد این مشکل محسوب می‌شود که در این زمینه وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان متولی اصلی محسوب می‌شود و باید تصمیماتی را اتخاذ کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.