بورس و بازارمجله خبری

منتظر ریزش قیمت مسکن باشید

به گزارش ساختمان آنلاین: بررسی تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در آبان ماه امسال نشان می‌دهد که که قیمت هر متر مربع آپارتمان با شیب کمتری نسبت به مهرماه افزایش داشته و با رشد ۱.۸ درصدی به قیمت ۲۷ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان رسیده است.

این درحالی است که در مهرماه نسبت به شهریورماه امسال قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر تهران حدود ۱۰ درصد رشد داشته است که نشان می‌دهد در آبان ماه سرعت رشد قیمت مسکن کاهشی بوده است.

البته قیمت مسکن در آبان ماه نسبت به سال گذشته حدود ۱۱۸ درصد افزایش داشته است و از رقم ۱۲ میلیون و ۴۶۳ هزار تومان در آبان ۹۸ به رقم ۲۷ هزار و ۱۹۰ تومان در آبان ۹۹ رسیده که رقم قابل توجهی است.

این نکته حائز اهمیت است که تعداد معاملات در آبان ماه با ۴. هزار و ۵۰۰ فقره معامله با کاهش ۴۸ درصدی نسبت به ماه قبل روبرو بوده، اما نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۹ درصدی را به ثبت رسانده است.

بیشترین سهم معاملات در آبان ماه مربوط به واحد‌های ۶۰ تا ۷۰ درصدی بوده که حدودا ۱۵ درصد معاملات کل را به خود اختصاص داده است.

بررسی واحد‌های معامله شده براساس ارزش نیز نشان می‌دهد اغلب معاملات مربوط به واحد‌های با قیمت ۶۰۰ تا ۸۵۰ میلیون تومام بوده است.

روند صعودی قیمت مسکن چند ماهی می‌شود که بازار مسکن را آشفته کرده و برخی از خریداران ملک را به جهت افزایش‌های بیش از حد از خرید منصرف کرده است.

البته برخی از کارشناسان انصراف از خرید ملک و کاهش معاملات را به دلیل کاهش قدرت خرید مردم به دلیل افزایش بیش از حد قیمت ملک می‌دانند و نبود ثبات در بازار را عامل مهمی در کاهش معملات مسکن عنوان می‌کنند.

در همین راستا احمدرضا سرحدی در خصوصی شرایط بازار مسکن گفت: پس از فروکش کردن آثار روانی انتخابات آمریکا قیمت دلار با کاهش چند هزار تومانی قیمت روبرو شد که تاثیر مستقیمی بر بازار مسکن خواهد داشت.

این کارشناس بازار مسکن معتقد است قیمت‌ها بیشتر میل به روند کاهشی دارند که دو دلیل عمده برای آن مطرح است یکی اینکه قیمت‌های اعلامی از سوی فروشندگان بسیار بالا است و خریداران توان خرید ملک را ندارند و به امید کاهش قیمت هستند دلیل دوم اینکه فروشندگان از شکست قیمت‌ها و کاهش سود در آشفته بازار مسکن واهمه دارند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر اکثر افراد میل به فروش ملک خود دارند و فروشندگانی که تا چند وقت پیش قصدی برای فروش نداشتند از ترس اُفت قیمت‌ها فروشنده شدند.

سرحدی اظهار کرد: اغلب خریداران با وجود عرضه بالای ملک در مدت اخیر به دلیل امید به کاهش بیشتر قیمت‌ها از خرید ملک منصرف شدند.

این کارشناس بازار مسکن اعلام کرد: با توجه به روند نزولی قیمت ارز و روشن شدن روابط بین الملل پیش بینی کاهش قیمت مسکن در بازار دور از انتظار نخواهد بود.

وی در توضیح وضعیت بازار مسکن در ماه‌های آتی گفت: قطعا شاهد یک شیب به شدت نزولی در قیمت‌های مسکن خواهیم بود و مسکن از جمله کالا‌های اساسی است که در مدت اخیر با افزایش قیمت چشمگیری مواجه شده بود.

سرحدی در پایان خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی به دلیل نداشتن توان خرید و امید به کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن خریدار به شدت کاهش یافته و اغلب در بازار مسکن فروشنده هستند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا