بورس و بازارمجلس و ارگان هامجله خبری

قیمت بالای مسکن در چهارمحال و بختیاری

به گزارش ساختمان آنلاین:  امروزه در استان چهارمحال و بختیاری معضل قیمت افسار گسیخته مسکن برای خرید و اجاره ، در کنار مشکلات اقتصادی و معیشتی به یکی از چالش‌ها و دغدغه‌های اصلی مردم خصوصا قشر جوان تبدیل شده است.

به‌نظر می‌رسد مستاجران با کمبود و یا نبود خانه مناسب هزینه خود مواجه هستند، اگر خانه‌ای برای خرید و اجاره وجود دارد قیمت کمرشکن آن فشار را برای قشر ضعیف جامعه بیشتر کرده است، حال مسئله مهم این است که علل افزایش سر سام آور مسکن چیست.

تورم قیمت مسکن در کنار سایر تورم‌ها، وجود دلالان مسکن و افزایش افسارگسیخته مصالح ساختمانی از جمله دلایلی هستند که می‌توان برای افزایش قیمت مسکن و افزایش اجاره‌بهاها یاد کرد.

بررسی‌های میدانی از مردمی که به دنبال خانه‌ای جدید هستند نشان می‌دهد این مردم، امید خاصی به دولت جدید برای درست اجرایی شدن قوانین مالیات بر خانه‌های خالی و همچنین تدابیری برای کاهش قیمت مسکن دارند.

با این که مسئولین مدعی هستند نسبت به ماه قبل با کاهش پنج درصدی مسکن مواجه هستیم و چون خرید و فروشی وجود ندارد، قیمت مسکن کاهش پیدا کرده است اما مردم این عقیده را نداشته و شنیده‌ها حاکی از این است که افزایش قیمت وجود دارد و کاهش اثرگذاری در کار نیست.

مدیریت صحیحی در حوزه مسکن وجود ندارد

مریم سلیمی یکی از شهروندان استان که مستاجر است، با اشاره به صحبت مسئولین در رابطه با کاهش قیمت مسکن، اظهار داشت: شاید عقیده و نظر مسئولین بر این باشد که قیمت مسکن کاهش پیدا کرده است اما کاهش قیمت برای کسی است که فروشنده است و فکر می‌کند خانه یا زمین خود را با نرخ پایین فروخته است، در صورتی که افرادی که مانند ما مستاجر هستند از کاهش قیمت مسکن فقط حرفش را می‌شنوند و اثری از آن نه در خرید و نه در اجاره نمی‌بینند.

وی ادامه داد: قدرت خرید مردم برای خرید مسکن پایین است، چون مدیریت درستی وجود ندارد، این‌که مسئولین نیز از قیمت کاهش یا افزایش مسکن بی‌خبرند یا به نظر آن‌ها قیمت مسکن کاهش پیدا کرده فکر می‌کنم گویای این است که مدیریت درستی وجود ندارد باشد.

سلیمی خاطر نشان کرد: با وضعیت اقتصادی که در کشور وجود دارد قدرت خرید مردم معلوم است که از صد درصد به صفر می‌رسد، مستاجران مانند ما نیز نه قدرت و توان خرید خانه را دارند و نه خانه‌ای برای اجاره پیدا می‌کنند.

کاهش پنج درصدی قیمت مسکن در استان

محمد رئیسی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرکرد، نیز اظهار داشت: نسبت به ماه قبل قیمت مسکن حدود پنج درصد کاهش داشته و افزایش قیمت در استان در خصوص مسکن وجود نداشته است.

وی افزود: با نرخی که از سوی دولت 15 الی 20 درصد برای مستاجران اعلام شده است اکثر مستاجران نیازی به خانه جدید نداشته و فقط به تمدید اجاره‌نامه خود اکتفا کرده‌اند، پس در نتیجه افزایش وجود ندارد، اما همین ارقام هم از عهده‌بسیاری از مستاجران برنمی‌آید.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرکرد بیان کرد: افزایش قیمت مسکن وجود ندارد، درست است مصالح ساختمانی گران شده‌ است اما خریداری هم وجود ندارد و هر ملکی زیر قیمت فروخته می‌شود، چون قدرت خرید مردم پایین است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا