راه و شهرسازیمجلس و ارگان هامجله خبری

حضور رئیس ردصلاحیت شده در شورای مرکزی نظام مهندسی وجاهت قانونی ندارد

به گزارش ساختمان آنلاین: یک روز پیش از برگزاری نهمین دوره انتخابات هیئت مدیره سازمان‌ نظام مهندسی استان تهران صلاحیت احمد خرم، سید مهدی هاشمی، رضا خوان پایه، علیرضا میر جعفری، سیامک الهی فر، محمود سردار، بیژن خطیبی، محمد صابونی، بیتا جمالی، محمد طاهری رد و پروانه اشتغال به‌کار حسام الدین راقی و مهیار فرنیا تعلیق شد.

روز بعد یعنی 26 مهرماه نهمین دوره انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران به‌صورت الکترونیکی برگزار و نفرات اول مشخص شدند.

بر این اساس در رشته نقشه‌برداری بهمن مومنی مقدم با 6618 رای، رشته ترافیک کامبیز رضوی با 7479 رای، رشته برق رضا واحدی با 4426 رای،‌ رشته مکانیک رامین کرمی با 6247 رای،‌ رشته معماری الهه رادمهر با 5895 رای،‌ رشته شهرسازی الهام امینی با 5919 رای و رشته عمران مهدی محرمی شام اسبی با 5674 رای بیشترین رای را کسب کردند.

در حالی حدود 2 هفته از اعلام ردصلاحیت‌ها و برگزاری انتخابات نظام مهندسی استان تهران می‌گذرد که بر اساس قانون ردصلاحیت شده‌ها از عضویت در هیئت مدیره عزل و تمام سمت‌های خود را از دست می‌دهد. مطابق ماده 11 قانون نظام مهندسی و ماده 59 آیین‌نامه اجرایی اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان های کشور باید دارای شرایط مندرج در این دو ماده باشند.

به عبارت دیگر اعضای هیئت مدیره باید در طول دوره تصدی عضویت این شرایط را حفظ کنند و چنانچه شرایط مندرج در قانون و آیین‌نامه اجرایی در هر مقطع زمانی  از دوره عضویت در هیئت مدیره از بین برود آن فرد از عضویت در هیئت مدیره عزل می‌شود. به این ترتیب تمام سمت هایی که به واسطه داشتن عضویت در هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان نیز به دست آورده است از دست می‌دهد.

 پس از انتخابات نهمین دوره هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌های کشور پروانه اشتغال تعداد زیادی  از اعضای شورای مرکزی یا تعلیق شده یا نتوانسته اند دوباره به عضویت هیئت مدیره در آیند.

از همه مهم‌تر برخی از این افراد فاقد صلاحیت لازم برای عضویت در هیئت مدیره شناخته شده اند. بنابراین وفق قانون و مقررات وجاهت عضویت در شورای مرکزی را از دست داده اند. از جمله رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان  کشور که 24 ساعت مانده تا شروع انتخابات استان تهران رد صلاحیت و از گردونه رقابت‌ها حذف شد.

بر این اساس قانون وی دیگر نمی تواند رئیس شورای مرکزی باشد چون علاوه بر اینکه عضو هیئت مدیره نظام مهندسی استان تهران  نیست که شرط اصلی و اساسی برای حضور در شورای مرکزی است بلکه  شرایط مندرج در ماده 11 قانون و 59 آیین نامه اجرایی را از دست داده است.

بنابراین ادامه کار وی و دیگر اعضای شورای مرکزی وجاهت قانونی ندارد و وزارت راه و شهرسازی باید در اسرع وقت طبق ماده 103 آیین نامه اجرایی دعوت به تشکیل جلسه فوق العاده هیئت عمومی کند و برای تشکیل شورای مرکزی جدید اقدام به برگزاری انتخابات کند. حال این پرسش مطرح می‌شود که چرا وزارت راه و شهرسازی تاکنون اقدام قانونی در این رابطه انجام نداده است؟

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا