مجلس و ارگان هامجله خبری

پیشرفت مهندسی کشور پس از زلزله بم

به گزارش ساختمان آنلاین: «محمود محمودزاده» در پاسخ به اینکه مجموعه سیاست ها و ضوابط تدوین شده و اقدامات اجرایی را برای ارتقای تاب‌آوری در برابر زلزله بعد از زلزله بم (۵ دیماه ۱۳۸۲) چگونه ارزیابی می کند؟ افزود: پس از زلزله بم، تمرکز ویژه‌ای در حوزه مهندسی در تدوین ضوابط و مقررات ویژه از جمله آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مرتبط با اجرا انجام شد که این دستورالعمل‌ها برای ساختمان‌های جدید و ساختمان‌های موجود است.

وی افزود: زلزله سرپل ذهاب در سال ۹۷ که با همان قدرت و شدت رخ داد با میزان خسارات کمتری همراه بود که این اتفاق حاصل دو موضوع بود.

محمودزاده گفت: موضوع نخست دقت بیشتر و توجه به ضوابط و مقررات در ساخت و ساز و دیگری پیشرفت‌های مهندسی ساختمان است که در کشور ایجاد شده است، همچنین مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در نقاط شهری و مناطق روستایی انجام شده و تعداد دیگری از آنها در حال انجام است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: اگرچه تا رسیدن به نقطه مطلوب در موضوع کلان همچنان راه باقی است، اما در مجموع نسبت به حدود ۱۷ سال گذشته که زلزله بم رخ داد، پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در مهندسی حاصل شده است.

زمین‌لرزه بم زمین‌لرزه‌ای با بزرگی ۶.۶ ریشتر بود که در ساعت ۵ و ۲۶ دقیقه بامداد روز جمعه ۵ دی ۱۳۸۲ به مدت ۱۲ ثانیه شهر بم و مناطق اطراف آن در شرق استان کرمان را لرزاند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا