بورس و بازارصنایع ساختمانیمجله خبری

هماهنگی سیمانی‌ها برای گران فروشی!

به گزارش ساختمان آنلاین:  اسماعیل کاظمی درباره علت افزایش نرخ سیمان در بازار گفت: تولیدکنندگان سیمان اعلام می‌کنند که هشت میلیون تن کلینکر در انبار دارند اگر این میزان موجودی در کارخانه‌های آن‌ها موجود باشد می‌توانند به راحتی با تامین برق ۱۰ تا ۳۰ درصدی که در اختیار آن‌ها قرار دارد سیمان مورد نیاز کشور را تامین کنند اما بهانه می‌گیرند که این موجودی را برای احتمال استمرار قطع برق یا گاز آینده نگهداری کرده‌ایم که بدون شک توجیهات است.

وی بیان کرد: ۱۰ سال است که این موجودی از بین رفته را در دفاتر و اعداد یدک می‌کشند و چنین چیزی وجود ندارد. در سالی مثل قیمت دستوری تنی ۱۳۵ هزار تومان بود اما بزرگترین کارخانجات هم برای جذب مشتری تخفیف ۱۵ هزار تومانی داشتند. این روند در تمام کارخانجات و در تمام سالیان گذشته وجود داشت و میزان تخفیف گاهی به ۹۰ هزار تومان در تن می‌رسید. ما تا پایان ۶ ماه ۹۹ مشکلی در تامین سیمان نداشتیم اما انجمن تولیدکنندگان به فکر افزایش قیمت افتاد. وزیر وقت در سال ۹۸ انتقاداتی به این افزایش قیمت داشت.

کاظمی گفت: در چند ماه اخیر به شکلی سیمان در بورس عرضه شد که قیمت‌ها افزایش پیدا کند و امروز وزارت صمت سعی دارد با شیوه دستوری قیمت‌ها را مدیریت کند. این تحقق عملیاتی پیدا نخواهد کرد مگر اینکه تمام تولید کارخانجات در بورس عرضه شود. در این صورت مثل سال‌های گذشته مصرف کننده تعیین می‌کند از کدام کارخانه خرید کنند و همان تخفیف‌ها مجددا ایجاد خواهد شد. باید با دلال برخورد شود اما آیا دلالان کسانی هستند که از کارخانه و تحت هدایت انجمن، سیمان گرفتند که خود انجمن مسئول است اما اگر فرد ثالثی این کالاها را خریده باید آن را معرفی کنند اما ماجرا پیچیده تر از آن است.

رئیس اتحادیه مصالح فروشان تهران بیان کرد: ابتدای امسال ۴۰ درصد قیمت سیمان افزایش پیدا کرد اما بسنده نکردند و در صدد عرضه در بورس بر آمدند. بدون هماهنگی و با نوسان در عرضه، به شکل سازمان یافته افزایش قیمت را به بازار تلقین کردند و در نهایت دو هفته قبل یک تن سیمان یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فروخته شد. زمانی باید کالا وارد بورس شود که تمام دست اندرکاران حضور داشته باشند و شرح ماوقع در بورس را احصا کنند تا برنامه ریزی شده از این فضا استفاده کنیم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا