مجلس و ارگان هامجله خبری

آخرین اخبار از مبلغ وام ساخت مسکن روستایی

به گزارش ساختمان آنلاین:  حمیدرضا سهرابی در حاشیه سفر به فارس در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه در حال حاضر برای ساخت مسکن روستایی ۸۰ میلیون وام می‌دهیم که ۳۰ میلیون تومان آن بلاعوض است، گفت: علاوه بر این از محل حساب ۱۰۰ هزینه نقشه، نظارت، بیمه واحدهای مسکونی تحت پوشش پرداخت می‌شود.

وی گفت: بنیاد مسکن سال‌هاست که برای ساخت مسکن روستایی از محل حساب ۱۰۰ امام وام بلاعوض هشت میلیون تومانی پرداخت می‌کند و در مواردی که فرد متقاضی نیازمند باشد و بنیاد مسکن استان‌ نیز تایید کند، این وام تا ۱۵ میلیون تومان هم قابل افزایش است.

سهرابی خاطرنشان کرد: با تایید و گزارشی که بنیاد مسکن استان‌ها ارسال می‌کنند کسانی که با هشت میلیون تومان وام بلاعوض ساخت مسکن آنها جمع نمی‌شود از محل حساب ۱۰۰ امام مبلغ وام‌ آنها تا سقف ۱۵ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور با بیان اینکه علاوه بر این، یک سرفصل وام بلاعوض دیگر تا سقف ۳۰ میلیون تومان برای ساخت مسکن محرومین داریم، افزود: این وام بلاعوض طی تفاهمی که بنیاد مسکن با سازمان برنامه و بودجه کشور داشته پرداخت می‌شود و تاکنون تمام وجه آن به صورت نقدی تخصیص یافته است.

سهرابی با بیان اینکه سهمیه کل کشور در این تفاهم‌نامه ساخت حدود ۹۸ هزار واحد مسکن محرومین است که ۳۵۰۰ واحد آن در استان فارس است، عنوان کرد: در یک بازه زمانی سه ماهه ۱۵۰۰ واحد از سهمیه فارس به مرحله سقف‌زنی رسیده و تلاش بنیاد مسکن بر این است که این ۳۵۰۰ واحد تا پایان سال به بهره‌برداری برسد تا بتواند سهمیه جدیدی برای این استان از سازمان برنامه و بودجه دریافت کند.

او با تاکید بر اینکه اولویت ساخت مسکن محرومین با افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی است، گفت: بخش قابل توجهی از محرومین نیز هستند که با وجود بضاعت خیلی پایین و عدم ‌تمکن مالی نتوانستند تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار بگیرند و حتی در بازدید از برخی روستاهای فارس خانه‌هایی را دیدیم که در حد کومه و کپر بودند و تلاش ما بر این است که با گرفتن سهمیه جدید برای فارس بخش زیادی از آنها را پوشش دهیم.

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور بیان کرد: در چهار سال اخیر نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان از محل حساب ۱۰۰ به ساخت مسکن روستایی اختصاص دادیم که استان فارس با وجود اینکه سهمیه مصوب‌اش ۱۳ میلیارد تومان بوده اما تاکنون ۳۰ میلیارد تومان یعنی ۲.۵ برابر سهمیه مصوب جذب داشته است.

سهرابی با بیان اینکه سهمیه امسال ساخت مسکن محرومین فارس ۳۵۰۰ واحد بوده اما ۵۰ هزار واحد مسکونی تیپ گلی و فرسوده در این استان وجود دارد، گفت: این ۳۵۰۰ واحد ۱۰۵ میلیارد تومان وام بلاعوض دریافت کرده‌اند.

مدیرکل بنیاد مسکن فارس نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه واحدهای مسکونی غیرمقاوم در این استان شناسایی و حدود دو سوم آن مقاوم‌سازی شده است، از وجود حدود ۵۰ هزار واحد مسکونی روستایی در حد کپر و کومه در این استان خبر داد.

عطاءالله زمانی افزود: حدود ۳۷۶ هزار واحد مسکن روستایی در استان شناسایی و تاکنون کار مقاوم‌سازی حدود ۲۴۵ هزار واحد در قالب طرح‌های مقاوم‌سازی یا بازسازی مسکن روستایی انجام شده است.

زمانی با بیان اینکه بازسازی یا مقاوم سازی ۱۳۱ واحد مسکن روستایی در فارس باقی‌مانده که حدود ۵۰ هزار واحد آنها در حد کومه و کپر است، گفت: این واحدهای مسکونی به دلیل مصالح گلی و ناپایدار در وضعیت بحرانی قرار دارند و نیازمند حمایت ویژه است.

مدیرکل بیناد مسکن فارس با بیان اینکه هر ساله برای ساخت مسکن محرومین بین ۸ تا ۱۵ میلیون تومان وام بلاعوض پرداخت می‌شود، افزود: ۱۵ میلیون تومان به کسانی پرداخت می‌شود که با ارزیابی انجام شده مشخص شود که توان مالی برای تکمیل واحد مسکونی خود را ندارند.

زمانی خاطرنشان کرد: امسال با تفاهم‌نامه‌ای که بین استانداری، سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن منعقد شده، سقف وام بلاعوض مسکن محرومین به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

مدیرکل بیناد مسکن فارس گفت: سهمیه‌ای که برای فارس در نظر گرفته شده، ساخت ۳۵۰۰ واحد مسکن محرومین بوده که تاکنون ۱۵۰۰ واحد آن به مرحله سقف‌زنی رسیده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا