مجلس و ارگان هامجله خبری

تدوین سند جامع مدیریت صنعت ساختمان

به گزارش ساختمان آنلاین:  محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در دومین نشست شورای هفتم شورای تدوین مقررات ملی و کنترل ساختمان که عصر روز گذشته ۱۶ دی‌ماه در ساختمان دادمان تشکیل شد، با اشاره به اینکه در قالب شورای تدوین مقررات ملی و کنترل ساختمان چند هدف عمده از سوی وزارت راه و شهرسازی پیگیری می‌شود بر همراهی صاحبنظران در این خصوص، تاکید کرد.

معاون مسکن و ساختمان یکی از اهداف کلان را در شورای تدوین مقررات ملی ساختمان توجه به کیفی‌سازی در صنعت ساختمان برشمرد و افزود: در سنوات گذشته کمتر به موضوعات کیفی در صنعت ساخت و ساز توجه شده است که باید این توجهات افزایش یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی از دیگر موضوعات را تدوین سند جامع مهندسی کشور عنوان کرد و گفت: درخواستی از وزیر داشتیم تا به شکل ابلاغیه ارایه و ملاک‌عمل قرار بگیرد. بدین معنا مقرر شد تا در تمامی رشته های ساختمان بتوانیم مقررات ملی ساختمان را داشته باشیم و سند جامعی را طراحی و تدوین کنیم که مجموعه مهندسی کشور در این اسناد خلاصه شود و به شکل ویژه بتواند ملاک‌عمل جامعه مهندسی کشور باشد.

محمودزاده تصریح کرد: سند کلی تحت عنوان سند جامع مدیریت صنعت ساختمان کشور در حال تهیه است.

وی بر همکاری و همراهی تمامی صاحبنظران برای تدوین سند جامع مدیریت صنعت‌ساختمان کشور تاکید کرد و افزود: در خصوص اصلاحات قانون نظام مهندسی ساختمان کشور بعد از ۲۵ سال اصلاحات وزارت راه و شهرسازی و موازی کاری‌ها در جلسات متعدد با کمیته تخصصی در مجلس بررسی شده است و با موافقات اعضای مجلس مقرر شده تا اصلاحات قانون از سوی وزارت راه و شهرسازی ملاک تصویب در مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد.

محمودزاده همچنین از اصلاح تمامی بخشنامه و دستورالعمل‌های مهندسی در کشور خبر داد و گفت: در حوزه مقررات ملی و کنترل ساختمان، بیشترین رویکرد ما غیر از ادامه دادن وضع موجود، روی تدوین مباحث جدید است تا بتوانیم ابهاماتی را که در برگزاری برخی از آزمون‌ها و منابع آزمون با آن دست به گریبان هستیم برطرف کرده و به شفافیت دست یابیم.

وی با یادآوری این مطلب که تقریبا سالی یک یا دو بار آزمون ورود به حرفه مهندسی برگزار می‌شود، تصریح کرد: در برخی از رشته ها از جمله شهرسازی، نقشه‌برداری و ترافیک، جواب‌های متناقضی وجود دارد. به همین خاطر بر تدوین دستورالعمل های جدید که ملاک آزمون ها قرار بگیرد به جمع بندی رسیده‌ایم. انتظار است با توجه به تجاربی که صاحبنظران عرصه ساخت و ساز دارند، بتوانیم کیفی سازی را ملاک ساخت و سازهای آتی قرار دهیم.

محمودزاده برخی از موضوعات مهندسی را در ارتباط نزدیک با علوم اجتماعی، موضوعات زیست محیطی و زیبایی شناسی برشمرد و بار دیگر بر تدوین مقررات جدید کنترل ساختمان با رویکرد کیفی سازی تاکید کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا