راه و شهرسازیمجله خبری

آشنایی با قوانین مشاعات ساختمان

به گزارش ساختمان آنلاین: مشاعات ساختمان به قسمت‌های مشترک ساختمان گفته می‌شود که قوانین و مقررات خاص خود را دارد. به طور کلی مالکیت آپارتمان به دو بخش تقسیم می‌شود که شامل مالکیت بر قسمت‌های اختصاصی و مالکیت بر قسمت‌های مشترک یا مشاعی است. در این قسمت به نکات مهمی از بخش‌های مشترک ساختمانی اشاره و طبق قانون تملک آپارتمان‌ها توضیح داده شده است.

اساسا آن قسمت‌هایی از آپارتمان که مالکیت بر آن‌ها در سند به طور جداگانه آمده است را قسمت‌های اختصاصی می‌نامند و طبیعی است که دیگران حق استفاده از آن را ندارند. به عنوان مثال آشپزخانه، اتاق خواب، بالکن و پارکینگ و انباری(به شرط آنکه در سند ذکر شده باشند) به عنوان فضای اختصاصی در نظر گرفته می‌شوند.

اما بیشتر دعاوی ساکنان و اختلافات آن‌ها بر سر مشاعات یا قسمت‌های مشترک است، چون اصولا از تعریف دقیق آن اطلاعی ندارند و مقررات آن را مثل بیشتر مردم نمی‌دانند.

بخش‌های مشاعی ساختمان

* پشت بام
* راهرو
* زمین ساختمان
* آسانسور
* درب ورودی
* پارکینگ اضافی
* ورودی پارکینگ
* باغچه
* تاسیسات مشترک
* پله‌ها
* شوفاژخانه
* انشعابات مشترک
* لابی

این موارد تقریبا تمام مشاعات ساختمان بود، اما مهم‌تر از آن که شاید سوال اصلی شما نیز باشد قوانین مشاعات ساختمان است.

قوانین مشاعات ساختمان

به عنوان قاعده کلی باید توجه داشت که نمی‌توان از مشاعات به گونه‌ای استفاده نمود که مانعی برای استفاده دیگران باشد. در زیر به چند مورد مهم که بیشتر اختلافات را در این موضوع به خود اختصاص داده‌اند اشاره می‌کنیم.

*هیچ کدام از مالکین حق تصرف در مشاعات را ندارند، پس نمی‌توان مشاعات ساختمان را به کسی واگذار کرد، مگر آنکه دو شرط رعایت شود. ۱)‎قانون این اجازه را داده باشد. ۲)‎با سایر ساکنین توافق شده باشد.
* استفاده از مشاعات نباید باعث آزار و اذیت سایر ساکنین شود. به عنوان مثال شما نمی‌توانید در حیاط ساختمان حیوانی را نگه دارید یا جشنی را در حیاط برگزار کنید، مگر با رضایت سایرین.
* نمی‌توان زباله های خود را در راهرو گذاشت.
* نمی‌توان خودروی خود را در محلی به غیر از محل تعیین شده پارک کرد.
* نمی‌توان شکل و رنگ آپارتمان را بدون توافق سایرین تغییر داد.
* نمی‌توان در نقشه ساختمان تغییری ایجاد کرد، مگر با همان دو شرط ذکر شده.
* اسباب‌کشی و حمل مصالح ساختمانی و نخاله‌های ناشی از تعمیرات نیز با آسانسور ممنوع است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا