بورس و بازارمجله خبری

سیگنال های مثبت در بازار پیش فروش مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین:  محمد سیف الدین با اشاره به وجود سیگنال‌های دریافتی از بازار مسکن در ماه‌های خرداد و تیر که نشان می‌دهد قیمت‌ها درحال افزایش است و همچنین افزایش قیمت مصالح ساختمانی و فروکش کردن انتظارات کاهشی باتوجه به متغیر‌هایی همچون نرخ تورم و برداشت‌ها از سیاست‌های انبساطی پولی در دولت جدید اظهار کرد: در شرایط فعلی، طرح پیش فروش مسکن، فرصت خوبی برای متقاضیانی محسوب می‌شود که پس انداز کافی برای خرید مسکن -به ویژه واحد نوساز- را ندارند تا از طریق پرداخت تدریجی و به مرور زمان، صاحب مسکن آن هم مسکن نوساز شوند.

به گفته سیف الدین، ورود بازار معاملات مسکن به فاز جهش قیمت از اوایل سال۹۷ و تورم پی درپی در هزینه ساخت از یک سو و دشوار شدن تخمین هزینه تمام شده و چشم انداز نامشخص تورم مسکن ازسوی دیگر، تمایل سمت عرضه مسکن را برای پیش فروش کم رنگ کرده بود. ازطرفی از آذر ۹۹ که چشم انداز کاهش انتظارات تورمی ظهور کرد، خرید‌های سرمایه‌ای در سمت تقاضای مسکن نیز با از بین رفتن توجیه سرمایه گذاری در بازار مسکن برای دستیابی به سود در کوتاه مدت و میان مدت، به حداقل رسید.

درنهایت این دو عامل به همراه قانون مشکل دار و ناقص پیش فروش، بازار پیش فروش را عملا به حالت تعطیل درآورد و قفل کرد. سیف الدین در پاسخ به این سوال که آیا اگر قیمت ملک کاهش پیدا کند، پیش خریداران ضرر خواهند کرد، گفت: به نظر من درصورت کاهش قیمت مسکن، سازنده‌ها به دلیل تورم هزینه ساخت، دربرابر کاهش قیمت واحد‌های مسکونی نوساز مقاومت خواهند کرد. به عبارت دیگر دور از ذهن نیست که حتی اگر در واحد‌های با عمر بیشتر قیمت مسکن کاهش یابد، قیمت واحد‌های مسکونی نوساز کاهش نیابد، از این رو ریسک پیش خرید به دلیل احتمال کاهش قیمت مسکن در آینده، عملا منتفی می‌شود.

او در ادامه سه توصیه مهم به پیش خریداران کرد و افزود: ابتدا اینکه فعلا واحد‌هایی برای پیش خرید مناسب هستند که از لحاظ پیشرفت فیزیکی در مرحله سفت کاری باشند نه در مرحله روی خاک و نه در مراحل پایانی. دوم برای اینکه سریع و هدفمند بتوانید به گزینه‌های پیش فروش با قیمت منطقی دست پیدا کنید، بهتر است با سازندگانی ارتباط بگیرید که فقط از طریق پیش فروش و تامین مالی از این روش، وارد بازار ساخت وساز می‌شوند و درنهایت این موضوع را فراموش نکنید که درصورت ورود به این بازار، باید درباره صحت و سلامت معامله خود از بابت کارنامه سازنده، رعایت همه مسائل حقوقی، فنی و… اطمینان لازم را به دست آورید تا درنهایت با ضرر و زیان مواجه نشوید.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا