مجلس و ارگان هامجله خبری

کم‌کاری وزارت شهرسازی در اطلاع‌رسانی درباره سامانه اسکان

به گزارش ساختمان آنلاین: جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت بازار مسکن گفت: متأسفانه مسکن به کالای سرمایه‌ای تبدیل و از نقش مصرفی خود خارج شده است.

وی در رابطه با راهکار کاهش تقاضاهای سرمایه‌ای در بازار مسکن اظهار داشت: اولاً لازم است سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی به بخش ساخت مسکن ورود پیدا کند و سرمایه‌ها به این بخش جذب شود و ثانیاً باید برای حل مشکل تقاضاهای سرمایه‌ای از اهرم‌های مالیاتی استفاده کنیم.

عضو کمیسیون ویژه جهش تولید ادامه داد: اخذ مالیات از خانه‌های خالی یکی از این اهرم‌های مالیاتی است که کمک می‌کند تا افراد، خانه‌ای که خریداری می‌کنند را یا خودشان مورد استفاده قرار دهند یا به بازار اجاره عرضه کنند و آن را خالی نگه ندارند.

قادری افزود: اعمال این گونه مالیات‌ها مانع از خالی نگه‌داشتن خانه‌ها توسط خریداران می‌شود و از سوی دیگر موجب خواهد شد سرمایه‌ها به سمت بازارهای مولد سوق داده شود.

وی در خصوص ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان گفت: وزارت راه و شهرسازی باید از ابزارهای تشویقی و تنبیهی استفاده کند تا مردم اطلاعات سکونتی‌شان را در این سامانه ثبت کنند.

۲ بار برای ثبت نامه وارد سامانه اسکان شدم ولی موفق نشدم

نماینده مردم شیراز در مجلس یازدهم با انتقاد از اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی در خصوص سامانه املاک و اسکان تأکید کرد: وزارت راه و شهرسازی در مسئله اطلاع‌رسانی خوب عمل‌نکرده است در حالی که باید مزایای این کار را کاملاً برای مردم توضیح می‌داد تا مسأله برای مردم کاملاً روشن شود. در این صورت مردم ترغیب می‌شدند تا اطلاعات سکونتی خود را در سامانه وارد کنند.

قادری با انتقاد از عملکرد وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: سامانه املاک و اسکان ایرادات و اشکالاتی دارد و به نظر می‌رسد که ثبت‌نام در این سامانه پیچیده باشد. لازم است اشکالات این سامانه توسط وزارت و شهرسازی برطرف شود تا مردم در واردکردن اطلاعاتشان مشکل نداشته باشند.

نماینده مردم شیراز در مجلس یازدهم در پاسخ به این سوال که آیا اطلاعاتی سکونتی خانواده خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت کرده یا خیر، اظهار داشت: بنده دو بار برای ثبت اطلاعات خود به سامانه مراجعه کردم که با مشکل مواجه شدم.

قادری در رابطه با رویکرد دولت آینده در حوزه مسکن گفت: لازمه هر گونه برنامه‌ریزی در حوزه مسکن، دسترسی به اطلاعات درست و دقیق از این بازار است. طبعاً دولت آینده بدون سامانه املاک و اسکان نمی‌تواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد. از سوی دیگر بدون داشتن اطلاعات دولت سیزدهم نمی‌تواند جهت‌گیری و هدف‌گذاری‌های خود را دنبال کند، بنابراین دولت آینده باید ایرادات و اشکالات این سامانه را برطرف و آن را تقویت کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا