راه و شهرسازیمجله خبری

گودهای رهاشده در تهران ثبت خواهند شد

به گزارش ساختمان آنلاین:  مهدی صالحی، مدیرکل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی شهرداری تهران، درباره آخرین جزئیات ایمن‌سازی گودهای پرخطر توضیح داد: شناسایی و رفع خطر از گودها همچنان ادامه دارد و در این مدت رفع خطرهای خوبی انجام شده است، به‌طوری که از ۱۰ گود در مناطق ۱، ۲، ۱۷ و ۲۲ و ۵ ایمن‌سازی شده است.
گودهای رهاشده پایتخت ثبت می‌شوند

به گفته او؛ همه ۱۰ رفع خطر انجام شده از سوی شهرداری تهران و با پر کردن گود انجام شده است، البته ممکن است رفع‌خطر از گودها به دلیل برگزاری نشست‌ها، پیچیدگی و سختی‌های کار آهسته پیش رود اما؛ اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است.

صالحی به سه گام مهم معاونت معماری و شهرسازی درباره ایمن‌سازی گودهای پرخطر اشاره کرد و گفت: به زودی قرار است اطلاعات همه گودهایی که به هر دلیلی رها شده‌اند در سامانه شهرسازی منتشر شود تا اطلاعات درباره گودها موردی، پراکنده و محدود به مکاتبات نباشد.

در واقع اقدامات اجرایی شهرداری برای ایمن‌سازی همچنان ادامه دارد و در دومین گام در سامانه‌ای شفاف، اطلاعات گودها درج می‌شود. گام سوم هم ارائه لایحه «ارتقای ایمنی تخریب و گودبرداری‌های ساختمانی شهر تهران» بود که از سوی شهرداری به شورای شهر تهران ارائه شد و در انتظار بررسی و تصویب است.

مدیرکل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی شهرداری تهران درباره گودهای منتصب به «بابک زنجانی» (متهم به فروش نفت بدون بازگرداندن پول به ایران) هم توضیح داد: آن چیزی که به سیستم شهرداری رسیده است که گودها به وزارت نفت منتقل شده است، در واقع وزارت نفت هم اعلام کرده که متولی املاک «بابک زنجانی» است و پیگیری‌ها درباره پروژه‌های این شخص از سوی این وزارتخانه انجام می‌شود. اما نمی‌توان درباره اینکه اسناد منتقل شده یا نه قطعی صحبت کرد.

او با بیان اینکه در هر حال ایمن‌سازی بر عهده وزارت نفت است، گفت: یکی از مشکلاتی که این‌گونه پروژه‌ها دارند، پروانه است. مشخصا درباره گود ایران زمین واقع در منطقه۲، مساله این است که این پروژه به مصوبه اصلاحیه شورای عالی معماری و شهرسازی نیاز دارد و چون هنوز پروانه اصلاحیه صادر نشده باید در وهله نخست نسبت به دریافت پروانه اصلاحیه اقدام و بعد پروژه آغاز شود. زمانی این‌گونه گودها بی‌خطر تقلی می‌شود که پروژه اجرا شود، در غیر این صورت اقدامات ایمنی‌سازی انجام شده و طبق بررسی‌ها گود منطقه ۲ جزو گودهای معرض خطر نیست اما ایمن‌سازی اقدامی موقت است.

گفتنی است آبان امسال بود که مسوولان معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران از شناسایی بیش از ۱۰۰ گود پرخطر در تهران خبر دادند که به گفته آنان مناطق یک و ۲۲ دارای بیشترین تعداد این گودها هستند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا