بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

نقش محوری بانک مسکن در تامین مالی تولید سالانه ۱ میلیون مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین:  علی‌اکبر کریمی با اشاره به عملکرد بانک مسکن در تامین مالی بخش مسکن اظهار کرد:  بانک مسکن در بین سایر بانک ها خدمات موثرتری در حوزه مسکن ارایه می دهد و علت این ارایه خدمات مطلوب نیز متمرکز شدن در بخش مسکن و ساختمان است.

وی به طرح دولت برای ساخت یک میلیون مسکن در سال اشاره کرد و افزود: طرح ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی در شرایطی که به صورت متمرکز و در قالب یک مدل هدفمند اجرا شود؛ قطعا می توان به عنوان یک پروژه ملی موفق از آن یاد کرد.

وی تاکید کرد: یکی از موضوعاتی که در قالب اجرای برنامه ساخت یک میلیون مسکن باید مورد توجه قرار گیرد، اجرای برنامه در قالب پروژه های انبوه سازی خواهد بود که در این شرایط می توانیم شاهد نهضت مسکن سازی موفق در کشور باشیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه  بانک مسکن به عنوان تنها بانک تخصصی و توسعه ای همواره در طول سال های مختلف در خدمت بخش مسکن و صنعت ساختمان بوده است، گفت: این بانک با وجود تحریم ها و مشکلاتی که به لحاظ منابع گریبانگیر بخش های مختلف اقتصاد کشور بوده، در طرح های مختلف حضور و مشارکت موثر داشته است که از جمله آنها می توان به طرح مسکن مهر یا برنامه اقدام ملی مسکن اشاره کرد.

کریمی افزود: علاوه بر این  بانک مسکن به عنوان یک بانک تخصصی و توسعه ای نقش محوری در تحقق وعده دولت مبنی بر ساخت 4 میلیون واحد مسکونی طی 4 سال دارد و قطعا می تواند در حوزه تامین مالی بخشی از این واحدها، نقش خود را به خوبی ایفا کند.

وی همچنین افزود:  بانک مسکن در طرح ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی نیز تامین مالی حدود 210 هزار واحد را بر عهده دارد؛ بنابراین این بانک تخصصی بیش از 25 درصد تامین مالی این طرح را عهده دار است. بنابراین نقش محوری این بانک غیرقابل انکار است.

وی تاکید کرد: در تحقق این هدف باید مدلی تعریف شود که تسهیلات به صورت خرد در اختیار افراد قرار نگیرد بلکه سازندگان عمده، پیمانکاران مطمئن و شرکت های انبوه سازی به صورت هدفمند تامین مالی شوند.

وی تصریح کرد: نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی به افزایش سقف تسهیلات ساخت به 450 میلیون تومان توسط  بانک مسکن اشاره کرد و گفت: این تسهیلات طبق اعلام  بانک مسکن برای سازندگانی است که از فناوری های نوین در ساخت استفاده می کنند و می تواند انگیزه خوبی برای این دست از انبوه سازان و توسعه گران باشد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: بدون شک هر چقدر سهم تامین مالی ساخت یک واحد مسکونی را از طریق تسهیلات افزایش دهیم به همان نسبت ضریب موفقیت را افزایش داده ایم، مضاف بر اینکه در دنیا نیز در حدود 80 درصد هزینه های ساخت، توسط نهادهای مالی، تامین اعتبار می شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا