راه و شهرسازیمجله خبری

پیشرفت نهضت ملی مسکن/۹۰ درصد اراضی در استان البرز تامین شد

به گزارش ساختمان آنلاین:  از وزارت راه وشهرسازی، «رضا خالقی»  مدیرکل راه وشهرسازی استان البرز با اعلام ثبت نام ۲۱۲ هزار ۳۴۳ نفر در طرح نهضت ملی مسکن، گفت: تعداد واحدهای مسکونی در نظر گرفته شده برای استان البرز یکصد هزار و ۵۷۲  واحد است و با انجام پالایش­‌ها تاکنون ۶۲ هزار و ۹۵۵ نفر رد درخواست شده‌اند و ۱۷ هزار ۵۱۰ نفر نیز انصراف داده اند.

وی بیان‌داشت: در این بین ۳۸ هزار و ۵۱۴ نفر منتظر تایید استعلام هستند که در این میان ۷۸ هزار و ۴۳۹ نفر منتظر بررسی مدارک هستند، از این تعداد برای ۶ هزار و۳۰ نفرتخصیص پروژه انجام شده است.

مدیرکل راه وشهرسازی استان البرز در مورد تامین زمین در این استان افزود: بیش از ۹۰ درصد اراضی مورد نیاز چهار ساله طرح نهضت ملی مسکن تامین شده و در این زمینه استان البرز پیشرو است.

وی ادامه‌داد: باتوجه به اینکه استان کوچک البرز پس از استان تهران، پرتراکم ترین استان به شمار می‌آید، با محدودیت اراضی مواجه هستیم، با کار مطالعاتی که از تیرماه انجام شد توانستیم مصوبات شهرک‌های جدید مسکونی با موضوع امکان سنجی و مکان یابی را از استان اخذ کنیم.

مدیرکل راه وشهرسازی استان البرز با اشاره به اخذ مصوبه سه شهرک مسکونی در استان البرز، افزود: هریک از شهرهای جدید به‌طور میانگین ۳۰۰ هکتار است و در تامین زمین بر اساس سهمیه در استان مشکلی نداریم و باتوجه به اعلام سازمان ملی زمین و مسکن، استان البرز در تامین زمین مسکن رتبه نخست را کسب کرده است.

خالقی ادامه‌داد: شهرهای جدید استان البرز در طرح نهضت ملی مسکن  «اقبالیه»، «صالحیه» و شهرک جدید «فخرایران» است، این سه شهر قطعی شده اند و در فهرست انتظار دو شهر جدید نیز پیش بینی شده است که در صورت افزایش سهمیه یا بارگذاری تراکمی اگر نیاز به توسعه و اراضی باشد، به‌طور حتم از دو شهرک جدید در مجاورت نظرآباد و اشتهارد بهره خواهیم برد.

تکمیل همه پروژه‌های نیمه تمام مسکن مهر در استان البرز

وی در مورد مسکن مهر در آن بخشی که اداره راه و شهرسازی استان البرز متولی است، تصریح‌کرد: در یک سالی که گذشت همه پروژه های نیمه تمام  مسکن مهر تکمیل شده و به مرحله نصب انشعاب و آسانسور رسیده و بحث ساماندهی متقاضیان و صدور قرار داد و کارت قسط در حال انجام است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز با اشاره به تاکید وزیر راه و شهرسازی نسبت به تامین زیر ساخت‌ها، گفت: یکی از تاکیدات وزیر راه و شهرسازی در حوزه مسکن این است که حتما زیرساخت ها هماهنگ و همزمان با ساخت مسکن انجام و احداث شود و ما نیز تلاش داریم در قراردادها با پیمانکاران، آماده سازی را فقط  بر و کف و عملیات خاکی در ساخت مسکن ملاک قرار نداده و تعریف نکنیم و در آماده سازی تاسیسات روبنایی اعم از مدرسه، درمانگاه، فضای سبز، مسجد، فعالیت‌های ورزشی و غیره در قرارداد با شرکت ها و پیمانکاران را لحاظ کنیم.

وجود ۲ هزار بافت فرسوده در استان البرز

خالقی در مورد بافت‌های فرسوده استان البرز اظهار داشت: در استان البرز ۲ هزار هکتار بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی شناخته شده وجود دارد، البته در زمینه کارهای روبنایی پروژه های مختلفی انجام شده است از جمله مدرسه، ایجاد کلانتری، مراکز فرهنگی، خانه بهداشت.

وی بیانپ داشت: اکنون هشت پروژه شاخص در این زمینه وجود دارد که در حال تکمیل است و تامین اعتبار از طریق سطح ملی و هم از طریق سفر رییس جمهوری پیش بینی شده است تا هشت پروژه را نیز به اتمام رسانیم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا