از نرم‌افزار پلکسیس – Plaxis چه می‌دانید

Plaxis (پلکسیس) را بیشتر بشناسید

نرم‌افزار Plaxis (پلکسیس) براساس روش اجزای محدود (Finite Element) طراحی شده‌است. در فضای این نرم‌افزار از المان‌های مثلثی ۶ و ۱۵ گرهی برای تحلیل دوبعدی و سه‌بعدی مسائل ژئوتکنیکی استفاده می‌شود. پلکسیس می‌تواند رفتار غیرخطی و وابسته به زمان خاک را با استفاده از مدل‌های رفتاری پیشرفته شبیه‌سازی کند. تحلیل سازه‌هایی هم‌چون تونل‌ها، خاکریزها، گودبرداری‌ها، فونداسیون‌ها و معادن با استفاده از این نرم‌افزار امکان‌پذیر است.

اولین نسخه‌ی نرم‌افزار Plaxis

در سال ۱۹۸۷ به‌سفارش مدیریت منابع آب کشور هلند در دانشگاه صنعتی Delft، اولین نسخه‌ی برنامه‌ی پلکسیس ارائه شد. از این نسخه به‌منظور تحلیل دوبعدی سدهای خاکی احداث شده بر خاک‌های نرم مناطق کم‌ارتفاع کشور هلند استفاده شده‌است. در سال ۱۹۹۳ قابلیت‌های این نرم‌افزار گسترش پیدا کرد و نسخه‌ی نهایی آن مورد تأیید Center for Civil Engineering Research and Codes  قرار گرفت.

از نرم‌افزار plaxis چه می‌دانید

نرم‌افزار plaxis

چرا Plaxis را انتخاب کنید

نرم‌افزار پلکسیس مدل‌های رفتاری متنوعی چون موهرـ‌کلمب، سخت‌شوندگی هذلولی، نرم‌شوندگی و نرم‌شوندگی خزشی را پوشش می‌دهد. با استفاده از این مدل‌ها و اعمال اندرکنش، تحلیل مسائل پایداری و تغییرشکل خاک و سنگ در پلکسیس ممکن می‌شود. در این نرم‌افزار امکان به‌کارگیری المان‌های گوناگونی چون ورق، مفصل، فنرهای دورانی و المان‌های تماسی در فرآیند مدل‌سازی وجود دارد.
با شبیه‌سازی سطح آب زیرزمینی در پلکسیس، می‌توان مسائل هیدرواستاتیک و غیرهیدرواستاتیک فشار منفذی در خاک را تحلیل کرد. در این نرم‌افزار با فعال یا غیرفعال کردن المان‌های مدل در مرحله‌ی‌ محاسبات، فرآیند ساخت و حفاری مدل‌سازی می‌شود. مش‌بندی دوبعدی و ایجاد مدل سه­‌بعدی در پلکسیس خودکار است. تحلیل لایه به لایه در مسائل پایداری شیب‌ها، سدها و تونل‌ها از جمله قابلیت‌های این نرم‌افزار به‌شمار می‌آید.

Plaxis در فضای دوبعدی

کمپانی Plaxis این نرم‌افزار را در دو نسخه‌ی دوبعدی و سه‌بعدی عرضه می‌کند. ازجمله قابلیت‌های پلکسیس در فضای دوبعدی می‌توان به تحلیل کرنش صفحه‌ای، تحلیل متقارن محوری و تحلیل پایداری اشاره کرد. تحلیل شرایط مرزی جریان آب و تحلیل شرایط مرزی هندسه‌‌ی مدل نیز با این نرم‌افزار امکان‌پذیر است.
در نسخه‌ی دوبعدی پلکسیس فرآیند تحکیم و فشار آب منفذی اولیه قابل شبیه‌سازی است.
بارگذاری‌ها را می‌توان به دو صورت بار کنترل و تغییرمکان کنترل اعمال کرد.
محاسبه‌ی ضریب اطمینان به‌روش کاهش C – Ф نیز از دیگر توانایی‌های این نرم‌افزار در فضای دوبعدی است.

از نرم‌افزار Plaxis (پلکسیس) چه می‌دانید

مدل‌سازی در فضای دوبعدی

Plaxis در فضای سه‌بعدی

نسخه‌ی سه‌بعدی پلکسیس در قالب دو نرم‌افزار Foundation و Tunnel ارائه شده که نسبت به نسخه‌­ی دوبعدی امکانات محدودتری دارد. طراحی و تحلیل سه‌بعدی تونل‌هاو پی‌ها با استفاده از این دو نرم‌افزار انجام می‌شود. از Plaxis 3D Tunnel در تحلیل مسائل مربوط به تونل‌ها استفاده می­‌شود.
شبیه‌سازی تونل در این نرم‌افزار به‌صورتی است که مقطع تونل در یک صفحه ساخته و در بعد دیگر تکرار می‌شود.
ازاین‌رو نمی‌توان آن را تماماً سه‌بعدی دانست و شبیه‌سازی ۲ و نیم بعدی تونل و سازه‌های مشابه تعریف مناسب‌تری از عملکرد آن است.
از Plaxis 3D Foundation در تحلیل مسائل مربوط به پی‌ها استفاده می‌شود.
در این نرم‌افزار امکان تعریف و تغییر شرایط مرزی، تغییر مش‌بندی در عمق و تحلیل پایداری وجود ندارد.
هم‌چنین این نرم‌افزار قادر به شبیه‌سازی ژئوگریدها و ژئوتکستایل‌ها، تحلیل فشار آب منفذی اولیه و محاسبه‌ی ضریب اطمینان نیست.

از نرم‌افزار plaxis چه می‌دانید

مدل‌سازی در فضای سه‌بعدی

نسخه‌های موجود در بازار

تا سال ۲۰۰۹ برنامه‌های Plaxis 2D و Plaxis 3D Foundation / Tunnel نسخه‌های دوبعدی و سه‌بعدی موجود این نرم‌افزار بودند. اما پس از آن نسخه‌ی دوبعدی با تغییر در الگوریتم تحلیل، به بسته‌ی Plaxis 2D Suite ارتقا یافت. نسخه­‌ی سه‌بعدی نیز با تلفیق دو نرم‌افزار موجود و اصلاح نقایص و محدودیت‌ها، به‌صورت بسته‌ی Plaxis 3D Suite عرضه شد.
نرم‌افزار Plaxis 2D Suite شامل ماژول‌های PlaxFlow، Dynamics و Thermal است.
کاربر با استفاده از ماژول PlaxFlow قادر به تحلیل پیشرفته‌ی جریان آب زیرزمینی است.
مدل‌سازی جامع بارگذاری دینامیکی با ماژول Dynamics و مدل‌سازی حرارتی ـ ژئوتکنیکی نیز با ماژول Thermal انجام می‌شود.
نرم‌افزار Plaxis 3D Suite هم‌چون نسخه‌ی دوبعدی شامل ماژول‌های PlaxFlow و Dynamics است.
تنها تفاوت این است که تحلیل‌ها و مدل‌سازی‌ها در فضای سه‌بعدی انجام می‌شوند.
با توجه به هزینه‌ی بالای خرید آخرین نسخه‌های پلکسیس، ترجیح مهندسان بر این است که از نسخه‌های قدیمی استفاده کنند.

5 (100%) 2 امتیاز[s]
خوشحال میشیم دیدگاه شما رو بدونیم

دیدگاه خود را ثبت کنید